Hlavní obsah
Možná budoucí podoba smíchovského nádraží včetně nového autobusového terminálu Foto: Institut plánování a rozvoje

Smíchovské nádraží v Praze čeká zásadní proměna

Okolí pražského smíchovského nádraží i samotný dopravní uzel by měly projít zásadní proměnou. Podle studie, kterou zveřejnil Institut plánování a rozvoje (IPR), by nad vlakovým nádražím měl vzniknout autobusový terminál a koleje by měla překlenout nová lávka, která by chodcům umožnila spojení s Radlicemi.

Možná budoucí podoba smíchovského nádraží včetně nového autobusového terminálu Foto: Institut plánování a rozvoje
Smíchovské nádraží v Praze čeká zásadní proměna

V první fázi by měla být přesunuta lávka, která vede od nynějšího vyústění Radlické ulice přes koleje. Nově by z ní měli mít lidé možnost sestoupit či sjet po eskalátorech na nástupiště.

V další fázi vyroste naproti současné nádražní budově přes koleje parkovací dům se záchytným parkovištěm a terminál pro autobusy. Zajíždět sem budou příměstské a dálkové linky. Postupně se sem z autobusového nádraží Na Knížecí přesunou podle plánu architektů příměstské autobusové linky a část linek MHD, které ale budou zastavovat před nádražní budovou.

Možná budoucí podoba smíchovského nádraží včetně nového autobusového terminálu

Foto: Institut plánování a rozvoje

Na Knížecí budou i nadále autobusy veřejné dopravy jezdit, ale nebudou zde mít konečnou a parkoviště. Počet autobusů končících Na Knížecí by se měl postupně snížit asi na polovinu. Na části současného stanoviště má vyrůst nová veřejná budova. V minulosti se mluvilo o tom, že by tu mohl mít jedno ze svých sídel magistrát. Konkrétní návrhy ale schváleny nebyly.

Možná budoucí podoba současného autobusového nádraží Na Knížecí

Foto: Institut plánování a rozvoje

Ve třetí fázi proměny Smíchova vznikne nad stávajícími odstavnými kolejemi autobusový terminál s nájezdem od Nádražní ulice. Pokud bude terminál nad kolejemi vystavěn, Na Knížecí zanikne stanoviště příměstských autobusů. Moderní terminál bude nad kolejišti a částečně nad současnou budovou nádraží.

Změny čekají rovněž hlavní budovu smíchovského nádraží. Ta bude obnovena ve své původní podobě. Zbourány budou například přístavky se stánky s občerstvením, alkoholem a dalším zbožím, které jsou před budovou směrem k tramvajovým zastávkám.

Vize počítá i s přestřešením přednádražního prostoru

Foto: Institut plánování a rozvoje

Projekt Smíchov City na místě bývalého smíchovského nákladového nádraží by se mohl začít stavět na konci letošního roku. První fáze se týká 25 000 metrů čtverečních a zahrnuje tři samostatné domy v blízkosti autobusového nádraží Na Knížecí. Hotové mají být za dva roky. Celkem projekt zahrnuje 216 099 metrů čtverečních pozemků a dokončen by mohl být zhruba za 12 až 15 let. Bydlet v něm má až 3300 lidí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků