Hlavní obsah

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se na Hradě setkala s Milošem Zemanem

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vyrazila na svoji první zahraniční cestu ve funkci. Ta vedla do České republiky, jak je tradicí. Dopoledne se na Hradě sešla s prezidentem Milošem Zemanem, odpoledne zavítá do Senátu a následně do Poslanecké sněmovny. Měla by také položit květiny u hrobu prvního porevolučního československého prezidenta Václava Havla.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se na Hradě setkala s Milošem Zemanem

Zeman v úvodu tiskové konference poblahopřál Čaputové k zítřejším narozeninám. „Musím ocenit velmi, velmi přátelskou atmosféru,” pokračoval Zeman.

Čaputové poděkoval také za podporu vybudování českého domu v Bratislavě. „Věřím, že se nám do konce tohoto roku podaří tento cíl dosáhnout. Domluvili jsme, že ho společně otevřeme. Pozveme i pana prezidenta Kisku, takže budeme svatá trojice,” prohlásil Zeman.

S Čaputovou prý nenarazili na jedinou konfliktní otázku, která by je rozdělovala.

Slovenská prezidentka poděkovala za milé přijetí a zdůraznila, že cesta do České republiky není jen věcí tradice. „Je to věcí upřímného zájmu k této zemi, kde mám hodně přátel,” zdůraznila Čaputová.

Potvrdila, že na žádnou konfliktní otázku zatím nenarazili. Se Zemanem se shodli, že místo Česka i Slovenska je jednoznačně v Evropské unii. Podle Čaputové je důležité pokračovat v budování co nejbližších vztahů mezi zeměmi V4.

Záznam: Uvítací ceremoniál s vojenskými poctami na počest návštěvy Zuzany Čaputové

Video: Novinky.cz/ ČTK

Slavnostní uvítací ceremoniál s vojenskými poctami začal na Hradě o půl jedenácté dopoledne. Čaputová se následně soukromě setkala se Zemanem.

Setkání Miloše Zemana a Zuzany Čaputové

Foto: Novinky

Zeman ve volbách Čaputovou nepodporoval. Týden před rozhodující volbou přijal na zámku v Lánech protikandidáta Čaputové – místopředsedu Evropské komise Maroše Šefčoviče. Toho Čaputová ve druhém kole prezidentské volby porazila.

S Babišem se Čaputová mine

Ve tři hodiny odpoledne se slovenská prezidentka sejde s šéfem Senátu Jaroslavem Kuberou (ODS), krátce po půl čtvrté ji bude ve Sněmovně čekat předseda dolní komory Radek Vondráček (ANO).

S premiérem Andrejem Babišem (ANO) se Čaputová nesejde, protože šéf kabinetu ve čtvrtek ráno odletěl na summit EU do Bruselu.

Nová slovenská prezidentka Zuzana Čaputovápo své inauguraci

Foto: Václav Šálek, ČTK

Večer se na pražské Kampě koná koncert pro Čaputovou s názvem Zuzana není sama doma. „Koncert je variací na nesmrtelný program Jiřího Šlitra s Jiřím Suchým. Připomíná nejkrásnější období našich společných dějin – 60. léta minulého století. Koncert je zároveň poctou československé vzájemnosti, která trvá i po vzniku České a Slovenské republiky,“ uvedli organizátoři.

Prezident Miloš Zeman přijal na Pražském hradě slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou

Foto: Jan Handrejch, Právo

Čaputová je první ženou, která se stala prezidentkou Slovenské republiky. Ve funkci vystřídala dosavadního prezidenta Andreje Kisku. Pětačtyřicetiletá právnička ve vysoké politice dosud nepůsobila.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků