Hlavní obsah
Ministr financí Miroslav Kalousek Foto: Petr Horník, Právo

Skláři dostanou peníze, vládou prošla novela insolvenčního zákona

Vláda schválila novelu insolvenčního zákona. Po mimořádném jednání kabinetu to oznámil ministr financí Miroslav Kalousek. Novela umožní zpětně vyplatit mzdy například tisícům sklářů ze skupiny Bohemia Crystalex Trading.

Ministr financí Miroslav Kalousek Foto: Petr Horník, Právo
Skláři dostanou peníze, vládou prošla novela insolvenčního zákona

Nový insolvenční zákon, který umožňuje od loňského roku řešit problémy podniků, výrazně posílil postavení zajištěných věřitelů, jimiž jsou většinou banky. Jejich nároky jsou uspokojovány přednostně a na financování provozu a mzdy zaměstnanců pak nezbývají peníze.

"Novela především usnadní restrukturalizaci podniků v platební neschopnosti, je to snaha uchránit pracovní místa a zachovat životaschopné části podniku. Součástí je i ochrana zaměstnanců před insolvencí zaměstnavatele," řekl ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas.

Dosud po vyhlášení insolvence podniku v případě, že ten přestal zaměstnancům platit, stávající zákon neumožňoval vyplatit jim tuto náhradu. Nově má být možné tři měsíční mzdy vyplatit zaměstnancům i po vyhlášení insolvence. Jsou zde ustanovení, která umožní aplikovat tyto výhodnější podmínky i například na skláře ze zkrachovalých podniků, dodal Nečas.

Podle ministra se bude kabinet snažit, aby novelu co nejrychleji projednaly i obě komory parlamentu a mohl ji dostat k podpisu prezident. Schválena by tak mohla být již v dubnu.

Zákon by měl zlepšit šance podniku na přežití

Změny v současných pravidlech připravila skupina expertů včetně soudců Nejvyššího soudu. "Jejich cílem je nastavit taková pravidla, aby insolvenční zákon ještě více než dosud umožňoval přežití podniku i jeho reorganizaci, jeho případné oddlužení, a nikoliv zánik a rozprodej," uvedl už dříve ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Věřitelé nebudou mít podle návrhu během tříměsíčního moratoria, které chrání podnik v insolvenci před úpadkem, takové možnosti jednostranného započítávání některých pohledávek jako dosud.

Firmy na sebe také nebudou muset podat při předlužení insolvenční návrh a kvůli úhradě pohledávek nebudou muset automaticky prodávat majetek. Nově by také insolvenční řízení u společností tvořící koncern mohl řešit jeden soudce a případně i jeden insolvenční správce.

Novela pamatuje také na obchodní partnery nebo banky, které podniku v krizi půjčí peníze. Podle předkládací zprávy k novele jim garantuje vyšší jistotu.

Většinu změn vláda schválila již v pondělí. V minulých dnech ještě jednala o nárocích zaměstnanců na mzdy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků