Hlavní obsah
Foto: Jaroslav Švehla, Právo

Silnice opět pokryl sníh, mráz komplikuje dopravu

Nekončící zima komplikuje i ve středu dopravu, na řadě míst České republiky sněžilo, na jihu Čech napadlo dokonce pět centimetrů nového sněhu. Kraj hlásí i několik havárií. V noci panovaly tuhé mrazy, na Sněžce poklesla rtuť teploměru k mínus čtrnácti stupňům Celsia.

Foto: Jaroslav Švehla, Právo
Silnice opět pokryl sníh, mráz komplikuje dopravu

V Královéhradeckém kraji v noci a ráno slabě sněžilo. Nejchladněji bylo ráno na Sněžce, kde rtuť teploměru klesla k minus 14 stupňům Celsia. V nižších polohách se teploty pohybovaly kolem minus pěti. Přes den bude okolo nuly, takže je potřeba počítat s námrazou.

Na dálnici D11 leží zbytky rozbředlého sněhu. Na Trutnovsku, Náchodsku a Rychnovsku hrozí, že se na silnicích při silném větru vytvoří sněhové jazyky. Na některých cestách v Krkonoších leží ujetá vrstva sněhu o síle do tří centimetrů.

Na silnicích v Pardubickém kraji leží místy slabá vrstva nového sněhu. Někdy překrývá zledovatělé sněhové zmrazky. Na některých místech se také tvoří sněhové jazyky. Opatrní by měli být motoristé zvláště v okolí Hlinska, Lanškrouna, Litomyšle, Svitav, Žamberka, Moravské Třebové a Poličky. Sněhové jazyky vznikají na Lanškrounsku.

Nehody na jihu Čech

Dopravu na jihu Čech komplikuje na mnoha místech ledovka a také nárazový vítr, který na vozovkách vytváří sněhové jazyky. Na hlavních tazích jsou po chemickém ošetření zbytky rozbředlého sněhu. Sněžení také ztěžuje viditelnost. Všechny silnice jsou podle dispečinku krajských cestářů s maximální opatrností sjízdné. Na několika místech havarovala auta.

Zejména na Českokrumlovsku a Prachaticku, kde napadlo dalších pět centimetrů sněhu, je nutná zimní výbava vozů. Ledovka hrozí u Dolního Dvořiště na Českokrumlovsku a také u Českých Velenic, u Kunžaku a Lásenice na Jindřichohradecku. Na Českobudějovicku padá zmrzlý déšť.

Na Vysočině jsou po ránu sněhové přeháňky. Na hlavních silnicích leží zbytky rozbředlého sněhu po chemickém ošetření, na vedlejších komunikacích je ujetá a místy zledovatělá vrstva sněhu krytá posypem. Silnice jsou podle dispečinku krajských silničářů se zvýšenou opatrností sjízdné. Teploty se v kraji pohybují mezi pěti až sedmi stupni pod nulou. Je zataženo, vane slabý vítr. Viditelnost je vlivem srážek snížená.

Jízdu na kluzké vozovce nezvládl ve středu ráno třiačtyřicetiletý řidič fabie, který dostal smyk mezi Hlučínem a Ludgeřovicemi na Opavsku a skončil v příkopu. Vyvázl naštěstí jen s lehkým zraněním, dechová zkouška byla u řidiče negativní.

Foto: Aleš Honus, Právo

Zima na Moravě

Na jižní Moravě se po mírném nočním sněžení tvoří na výše položených místech regionu sněhové jazyky. Řidiči s nimi musí počítat na Brněnsku. Na Blanensku a Mikulovsku leží místy na komunikacích zledovatělý sníh. Dálnice, hlavní tahy a také páteřní komunikace v Brně jsou ale po chemickém posypu holé.

Také ve Zlínském kraji v noci sněžilo, místy napadlo až pět centimetrů sněhu. Nový sníh se drží zejména na regionálních tazích Vsetínska. Více je ho na horách, kde jsou vyjeté i ledové koleje. Ostatní silnice jsou mokré po chemickém ošetření, místy mohou namrzat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků