Hlavní obsah
 

Šenovský VOP CZ chce vyrábět obrněná vozidla pro českou armádu

Jeden je lehký a rychlý, druhý zas upoutá svou stabilitou a bezpečností. Řeč je o obrněných speciálech RIV a AJBAN 440A arabské společnosti NIMR, která by rád vyráběl státní podnik VOP CZ z Šenova u Nového Jičína.

 
Šenovský VOP CZ chce vyrábět obrněná vozidla pro českou armádu

VOP CZ s dceřinou společností Emirates Defence Industries Company, předním výrobcem bojových vozidel na středním východě a v severní Africe, uzavřel letos v únoru dohodu o strategické spolupráci, která zahrnuje zavedení na trh, výrobu a poprodejní podporu řady obrněnců NIMR především do zemí Visegrádské čtyřky.

Spolupráci s firmou navázal státní podnik zhruba před dvěma roky, kdy začal vyrábět pro arabskou společnost pancéřované kabiny. „Řádově jsme jich dodali už stovky,“ poukázal projektový manažer VOP CZ Radek Němec.

Vozidlo NIMR AJBAN ve VOP CZ

Foto: Pavel Karban, Právo

Dnes VOP CZ nejenže vyrábí kabiny pro NIMR, ale může dělat i úpravy jeho obrněných vozidel. „Máme vlastní vývojové oddělení, takže budeme přizpůsobovat tato vozidla pro použití v podmínkách Armády ČR. Máme zastoupení pro země Visegrádské čtyřky, ale nejsme limitováni pouze tímto trhem, rozvíjíme spolupráci i směrem k dalším evropským zemím, kde tato vozidla nabízíme,“ prozradil s tím, že už dnes ve VOP CZ ví, že budou chtít vojenské speciály značky NIMR také vyrábět.

V příštích třech až pěti letech chce NIMR spolu s VOP CZ vyrobit až tisíc vozidel, hodnota kontraktu přesahuje půl miliardy dolarů (zhruba 11,7 miliard korun). Obrněná vozidla NIMR nabídl VOP CZ i českému ministerstvu obrany, které v současnosti provádí marketingový průzkum zaměřený na výměnu dosluhujících vozidel UAZ a Land Rover.

Vozidlo NIMR RIV ve VOP CZ

Foto: Pavel Karban, Právo

Čeští vojáci by se tak mohli například prohánět ve vozidle NIMR RIV, které je vybaveno motorem o výkonu 300 koní, disponuje osmistupňovou automatickou převodovkou a dosahuje rychlosti až 180 kilometrů za hodinu. „Je zaměřeno zejména na použití pro speciální síly, dá se přizpůsobit pro jízdu terénem i po rovných, zpevněných komunikacích, je určeno zejména pro mise, kde je potřeba se dostat rychle na místo, splnit úkol a rychle se vrátit do týlu,“ popsal Němec rychlý speciál, jenž má i lafety pro ruční zbraně ráže 7,62 a kulomet ráže 12,7 milimetrů.

Vozidlo NIMR AJBAN ve VOP CZ

Foto: Pavel Karban, Právo

Armáda by podle projektového manažera mohla mít zájem i o vozidlo AJBAN 440A, které je určeno zejména na logistické použití, například k přepravě materiálu. „Je postaveno na společné platformě jako LRSOV, umožňuje montáž speciálních nástaveb, třeba jako zdravotnické vozidlo nebo vozidlo zaměřené na chemický průzkum, a nabízíme i variantu nosiče protiletadlových raket krátkého dosahu,“ řekl Němec na adresu pancéřovaného terénního automobilu.

VOP CZ zaměstnává více než 850 lidí, loni dosáhl v tržbách na 1,293 miliard korun, letošní plán tržeb přesahuje 1,4 miliardy korun. Je jediným strategickým státním podnikem pro opravy pozemní vojenské techniky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků