Hlavní obsah
Advokát Radovan Suchánek před zasedáním senátního výboru pro kulturu a lidská práva. Foto: Kateřina Šulová, ČTK

Senátní výbor doporučil jmenovat Suchánka ústavním soudcem

Senátní výbor pro lidská práva v úterý hlasy sedmi z osmi přítomných členů podpořil návrh na jmenování Radovana Suchánka na ústavního soudce. Suchánek je odborníkem na ústavní právo, dříve působil také jako právní poradce ČSSD.

Advokát Radovan Suchánek před zasedáním senátního výboru pro kulturu a lidská práva. Foto: Kateřina Šulová, ČTK
Senátní výbor doporučil jmenovat Suchánka ústavním soudcem

Čtyřicetiletý Suchánek v debatě čelil pouze několika dotazům týkajícím se jeho dosavadních zkušeností. Senátoři se ho mimo jiné ptali na rozhodování Ústavního soudu k zákonu o církevních restitucích a ve věci žaloby pro velezradu na exprezidenta Václava Klause kvůli amnestii.

"To řízení bylo podle mě zastaveno oprávněně," uvedl Suchánek, byť se s výtkami proti skutkům bývalého prezidenta ztotožnil. Žaloba ale byla podle něj podána až v závěru Klausova funkčního období a nenaplnila tak cíl, kterým bylo zabránit prezidentovi ve výkonu jeho mandátu a ochránit ústavní zřízení.

Prezident Miloš Zeman v nominačním dopise senátorům vyzdvihl Suchánkův věk. Podle prezidenta má být Ústavní soud složen nejen z právníků z různých oborů, ale i z různých věkových skupin. "S ohledem na délku funkčního období soudce Ústavního soudu i na možnost opakovaného jmenování by se mohl mnou nominovaný kandidát stát jednou z nejvýraznějších osobností ústavního soudnictví," uvedl prezident.

Související téma

Jednání Ústavního soudu o církevních restitucích

Foto: Miroslav Homola, Právo

Senát bude o Suchánkově nominaci rozhodovat až na některé z příštích schůzí. Jeho nominaci má projednat ještě ústavně-právní výbor.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků