Hlavní obsah

Senát vrátil Sněmovně novelu o zvýšení přídavků na děti

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

O přídavcích na děti bude znovu hlasovat Sněmovna. Senát jí ve středu novelu se zvýšením dávky o 26 procent a rozšířením okruhu příjemců vrátil. S přidáním sice senátoři souhlasí, ale v normě provedli technické úpravy. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) s tím souhlasila.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Předseda Senátu Miloš Vystrčil

Článek

Podle ní by vyšší přídavky víc rodin mělo začít pobírat od července. Aby norma začala platit, musí ji podpořit dolní komora a podepsat prezident.

Podle novely o státní sociální podpoře by se měly přídavky zvednout o 26 procent. Nárok na dávku mají nově mít rodiny s příjmy do 3,4násobku životního minima místo nynějšího 2,7násobku. Pro rodiny, kde aspoň jeden z rodičů pracuje, podniká, je na rodičovské, nemocenské, ošetřovném či v důchodu, má být přídavek o 500 korun vyšší. Zvýšit se má daňové zvýhodnění na druhé a další děti.

Navýšení dávek pro víc dětí by mělo ročně stát zhruba 5,5 miliardy korun. Daňová sleva by měla státní rozpočet vyjít zhruba na 2,5 až 2,7 miliardy.

Jak se přídavky zvýší

Děti do šesti let nyní dostávají 500 korun měsíčně, od šesti do 15 let 610 korun. Dávka pro studenty od 15 do 26 let činí 700 korun za měsíc. V rodinách pracujících či studujících rodičů je dávka o 300 korun vyšší. Podle novely by se nově mělo vyplácet podle věku dítěte 630, 770 a 880 korun. Rodiny s pracujícím rodičem by měly pobírat 1130 korun, 1270 korun a 1380 korun měsíčně.

Přídavky na děti se zvýší zhruba o čtvrtinu, dostane je víc rodin

Domácí

Slevu na dani senátoři zvedli o pětikorunu. U druhého dítěte ji zvýšili z 22.315 na 22.320 korun, nyní je to 19.404 korun. U dalších dětí by pak měla činit 27.840 místo původně navržených 27.835 korun. Nyní je to 24.204 korun. Důvodem úpravy je, aby tato roční částka byla dělitelná 12. Technická úprava se týká i ustanovení, podle něhož by se při narození dalšího dítěte měla jednorázově rodičům doplatit nevyčerpaná rodičovská na staršího potomka.

Novela počítá také s tím, že by dávky měl vyřizovat úřad práce v místě skutečného bydliště, ne podle trvalého. Do příjmu pro posuzování nároku na dávky by se také neměly započítávat výdělky ze studentských praxí a brigád.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám