Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Senát podpořil zákaz jednorázových plastových brček nebo nádobí

Horní komora parlamentu ve středu podpořila zákaz některých plastových výrobků. Novou legislativu, která například zakáže prodej jednorázových plastových brček nebo nádobí, by měla Evropská komise přijmout do května příštího roku.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Senát podpořil zákaz jednorázových plastových brček nebo nádobí

Senát nad rámec vládního návrhu ještě podpořil i zákaz plastových vatových tyčinek. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) senátorům přislíbil v této věci změnu stanoviska. „Určitě jsme připraveni rozšířit náš souhlas i na tuto komoditu,“ uvedl.

Senátoři podpořili rovněž snížení spotřeby plastových nápojových kelímků a nádob na potraviny, v obecné rovině pak také sběr plastových nápojových lahví.

Evropská komise chce po členských státech, aby do roku 2025 zajistily sběr 90 procent jednorázových plastových lahví od nápojů, například prostřednictvím systémů vratných záloh.

Oceány plné plastů

Cílem navrhované směrnice EU je snížit znečištění oceánů plasty. Evropská komise kvůli tomu chce zakázat jednorázová plastová brčka nebo nádobí. V případě hygienických vložek, vlhčených ubrousků a balónků chce stanovit způsob jejich likvidace.

Horní komora v souladu s postojem kabinetu chce od Komise jasné zdůvodnění jejího požadavku, podle něhož by plastová víčka u nápojových lahví měla být s nimi pevně spojena.

Senátor Jiří Oberfalzer (ODS) upozornil na to, že množství plastových výrobků včetně injekčních stříkaček se užívá ve zdravotnictví, směrnice na ně ale nepamatuje.

Renata Chmelová z klubu KDU-ČSL zase uvedla, že v Evropě se vyprodukuje jen asi 19 procent světové plastové produkce, přičemž v Asii je to téměř 50 procent. Směrnice, která by se měla promítnout do zákonů o odpadech a o výrobcích s omezenou životností, je proto podle senátorky jen jedno z možných dílčích řešení.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků