Hlavní obsah
Kambodžský král Norodom Sihamoni na archivním snímku Foto: Milan Malíček, Právo

Senát navrhuje Zemanovi vyznamenat kambodžského krále i fotbalistu Nedvěda

Kambodžský král Norodom Sihamoni, cestovatel Miroslav Zikmund, fotbalista Pavel Nedvěd nebo imunoložka Blanka Říhová patří mezi 38 osobností, které ve čtvrtek Senát navrhl na státní vyznamenání. V seznamu nominovaných jsou tradičně převážně váleční veteráni a vědci.

Kambodžský král Norodom Sihamoni na archivním snímku Foto: Milan Malíček, Právo
Senát navrhuje Zemanovi vyznamenat kambodžského krále i fotbalistu Nedvěda

Mezi navrhovanými se ale také například objevil režisér a dramatik Ladislav Smoček nebo někdejší ministryně zdravotnictví a současná senátorka ČSSD Milada Emmerová, která letos v listopadu oslaví sedmdesátiny.

Mnozí z kandidátů byli navrženi opakovaně. Platí to pro předsedkyni České imunologické společnosti Říhovou, historičku Zdeňku Hledíkovou, badatele v oblasti výzkumu rakoviny Jiřího Barteka nebo Kosovana Gjona Perdedaje.

V září roku 2000 se v Praze zastal ženy, kterou napadl dosud nedopadený zloděj. Ten pak na nominovaného zaútočil s nožem a způsobil jeho ochrnutí.

Mezi nominované patří někdejší komunistický politik Evžen Plocek, který se v dubnu 1969 upálil na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy, nebo vězeň komunistického režimu Miloslav Růžička.

Kambodžský král čestným občanem Prahy

Z vědců byli navrženi odbornice v oblasti neurosvalových onemocnění Miluše Havlová, která sama trpí tímto onemocněním, neurofyziologové Josef Syka a František Vyskočil, lingvista František Čermák, matematik Josef Kubát nebo expert na družicové navigační systémy František Vejražka.

Nominaci získali také předsedkyně Společnosti Edvarda Beneše Věra Olivová a někdejší manažer mladoboleslavské automobilky Ludvík Kalma.

Sihamoni, který na kambodžský trůn usedl před deseti lety, patří mezi šest kandidátů, které senátoři navrhli na Řád bílého lva. Připomněli, že Sihamoni žil a studoval v letech 1967 až 1975 v Praze, získal čestný doktorát na pražské AMU a jako jediný král obdržel také čestné občanství Prahy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků