Hlavní obsah
Jiří Koubek na archivním snímku z listopadu 2013 Foto: Martin Štěrba, ČTK

Šéfem pražské TOP 09 se stal poslanec Koubek

Novým předsedou pražské TOP 09 se stal Jiří Koubek (38), který je poslancem a zároveň starostou Prahy-Libuš. Po sporech uvnitř strany chce obnovit spolupráci mezi vedením a zastupiteli na pražském magistrátu, která přestala fungovat. Řekl to novinářům po dnešním zvolení na krajském sněmu TOP 09. Koubek byl zvolen hned v prvním kole hlasování, když získal 64 procent hlasů. Měl tři protikandidáty.

Jiří Koubek na archivním snímku z listopadu 2013 Foto: Martin Štěrba, ČTK
Šéfem pražské TOP 09 se stal poslanec Koubek

V pražské TOP 09 se vyhrotila situace krátce po říjnových komunálních volbách, po kterých skončila strana v opozici. Ze strany po vzájemných sporech odešli její šéf Jiří Vávra a tehdejší primátor Tomáš Hudeček. "Drtivá většina našich členů nikdy nebyla příliš osobně ponořená do tohoto sporu dvou výrazných osobností," uvedl Koubek.

Hudeček a Vávra odchod zdůvodnili tím, že nechtějí poškozovat dobré jméno TOP 09. Hudečka v odchodu následovali radní pro majetek Eva Vorlíčková a exguvernér ČNB Zdeněk Tůma, jenž vedl v Praze vítěznou kandidátku TOP 09 při minulých volbách. TOP 09 pod vedením Hudečka skončila ve volbách v Praze těsně druhá za vítězným ANO.

Vávra, který na Hudečkově kandidátce nebyl, označil volební výsledek za prohru TOP 09. Naznačil, že je na vině lídr, tedy Hudeček. Tehdejší primátor zase vyzval Vávru k odchodu ze strany poté, co média zveřejnila fotografie Vávry z údajné narozeninové oslavy vlivného kontroverzního podnikatele Tomáše Hrdličky.

Promluvil i Schwarzenberg 

Podle Koubka bude klíčové obnovení spolupráce mezi vedením strany a pražskými zastupiteli. "Naši zastupitelé jsou zkušení a kompetentní na rozdíl od nové koalice včetně paní primátorky, kteří se ještě budou rozkoukávat," vysvětlil Koubek.

Jeho místopředsedy se stali bývalý radní radní pro dopravu Jiří Pařízek, Pavlina Hájková a Radek Vondra. Na sobotním sněmu pražské TOP 09 vystoupil i šéf strany Karel Schwarzenberg. "Požádal, abychom se více orientovali na lokální a místní problémy," uvedl Koubek.

Politici by se prý také měli zaměřit více na komunikaci s občany. Nový šéf pražské TOP 09 považuje zvolení v prvním kole za znamení, že je strana jednotná. Jeho protikandidáti byli někdejší náměstek pražského primátora Jiří Nouza, zastupitel na Praze 9 Jiří Vávra a místostarostka Prahy 2 Jana Duchková.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků