Hlavní obsah
Ukázka nové e-neschopenky (vlevo), kterou posílají lékaři zaměstnavateli elektronicky, a staré papírové neschopenky. Foto: Ondřej Deml, ČTK

Trvá to až 40 minut. Lékaři kritizují e-neschopenky

Sdružení praktických lékařů (SPL) kritizuje elektronické neschopenky. Jejich vystavení podle nich trvá i desítky minut a problémy jsou též s předáváním pacientů mezi jednotlivými lékaři. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) přiznalo problémy s webovou aplikací, kterou však využívá jen minimum lékařů. SPL zvažuje i podání žaloby na Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ).

Ukázka nové e-neschopenky (vlevo), kterou posílají lékaři zaměstnavateli elektronicky, a staré papírové neschopenky. Foto: Ondřej Deml, ČTK
Trvá to až 40 minut. Lékaři kritizují e-neschopenky

Podle předsedy SPL Petra Šonky trvá lékařům vystavení e-neschopenky násobně déle než vyplnění původního papírového formuláře. „Máme tady bohužel i takové zkušenosti, že lékaři strávili s jednou e-neschopenkou až 40 minut. Trváme na elektronické neschopence, která je funkční a odpovídá naší praxi,“ sdělil Šonka.

Než začne podle nich řádně fungovat, chtějí mít možnost vystavit papírové neschopenky bez hrozby pokuty. Žádají proto schůzku s vedením resortu práce a ČSSZ. Hlavním požadavkem podle Šonky je, aby náhradní papírové formuláře byly dodány přímo do ordinací.

„ČSSZ dosud trvá na tom, aby si lékaři tiskopisy chodili osobně vyzvedávat na pobočky, protože na jejich distribuci do ordinací nemá lidi a finanční prostředky,“ dodal.

Praktikům také vadí nutnost tisknout takzvané lístky na peníze, které považují za zbytečnou administrativní zátěž, a žádají jejích odbourání do konce roku. „Od příštího roku je přestaneme vystavovat,“ uvedl.

Pacienti ve vzduchoprázdnu

Za další z problémů elektronické neschopenky lékaři označují předávání pacienta od praktického lékaře ke specialistovi nebo naopak. Zpracování nově vystavené neschopenky podle nich trvá řadu hodin a pacienti zůstávají ve „vzduchoprázdnu“.

„Není jasné, kdo se o pacienta stará, kam má přijít na kontrolu, kdo mu dá lístek na peníze a kdo ji ukončí. A zda dostane peníze v době nemoci,“ dodal Šonka. Některé e-neschopenky podle zkušenosti lékařů ze SPL v systému zůstávají nezpracované i více než 52 hodin.

Elektronické neschopenky měly původně začít fungovat už před rokem. První vláda Andreje Babiše po volbách ale chtěla projekt zrušit a nahradit ho od roku 2021 úplně novým.

Po nástupu sociální demokratky Jany Maláčové do ministerské funkce se práce na systému obnovily, spuštění se však odložilo o rok na letošní leden. Zaměstnavatelé i lékaři si stěžovali, že systém není vyzkoušený. Podle nich by bylo lepší přechodné období bez sankcí, například jako při spouštění elektronického receptu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků