Hlavní obsah
Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg Foto: Petr Horník, Právo

Schwarzenberg žehlil Topolánkovy výroky o americké cestě do pekel

Ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg před začátkem pátečního neformálního setkání šéfů diplomacie EU v Hluboké na Vltavou omlouval výrok premiéra Mirka Topolánka, že řešení krize v podání USA je "cestou do pekel". Ministr si také myslí, že slova českého předsedy vlády česko-americké vztahy nijak neovlivní.

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg Foto: Petr Horník, Právo
Schwarzenberg žehlil Topolánkovy výroky o americké cestě do pekel

Topolánek ve svém vystoupení před poslanci Evropského parlamentu řekl, že způsob, jakým USA řeší nynější hospodářskou krizi, je cesta do pekel. Jeho vyjádření zaznamenala zahraniční média a výrok vyvolal i reakce europoslanců. [celá zpráva]

Ministr Schwarzenberg si nicméně myslí, že Topolánkův výrok byl pronesen v rámci vnitroevropské diskuse. "Myslím, že se to mezitím objasnilo, že toto byla spíše část vnitroevropské diskuse, nikoli nasměřováno vůči Spojeným státům, kde podmínky jsou poněkud odlišné než v Evropě," uvedl ministr v reakci na dotaz, zda vyjádření nepoškodí vztahy mezi Českou republikou a USA.

V Hluboké se od pátku koná dvoudenní neformální setkání ministrů zahraničí zemí evropské sedmadvacítky, takzvaný Gymnich, nazvaný podle německého zámku, kde se jednání v roce 1974 konalo poprvé.

V pátek bude na pořadu jednání situace v regionu Blízkého východu, či Bělorusku. V sobotu bude tématem diskuse oblast západního Balkánu.

 

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků