Hlavní obsah
Vysokorychlostní trať s rychlovlaky je na Vysočině zatím jen ve fázi představ, přesto ale už nyní komplikuje život desítkám obcí. Foto: PRÁVO - Jaroslav Šnajdr

Rysa vybaveného vysílačkou zabila kulka

Veterinární klinika v Brně vnesla jasno do případu rysa ostrovida, uhynulého začátkem ledna v okolí Popelné u Kašperských Hor nedaleko hranic Národního parku Šumava. Podle výsledků pitvy byl pětiletý samec, od března 2001 vybavený vysílačkou kvůli monitorování pohybu, zabit kulí z lovecké zbraně.

Vysokorychlostní trať s rychlovlaky je na Vysočině zatím jen ve fázi představ, přesto ale už nyní komplikuje život desítkám obcí. Foto: PRÁVO - Jaroslav Šnajdr
Rysa vybaveného vysílačkou zabila kulka

"Kulka se roztříštila ještě dříve, než pronikla do těla zvířete. Proto náš zoolog nenašel stopy po vstřelu. Potrhaný bok mají na svědomí střepiny z kulky. Roztrhaly střevy, játra, slezinu a ledviny," přečetl  v úterý z pitevní zprávy mluvčí Národního parku Šumava Zdeněk Kantořík. Střepiny podle Kantoříka dostanou policisté z obvodního oddělení ve Vimperku, kteří vyšetřují smrt zvlášť chráněného zvířete jako pytláctví. Kromě nepodmíněného trestu odnětí svodoby hrozí pachateli finanční postih a odebrní zbrojního průkazu. Byl-li myslivcem, tak i doživotní zákaz členství v mysliveckých organizacích.

Tělo dravce, který byl uměle vysazen na Šumavě v 80. letech, nalezl 3. ledna letošního roku zoolog parku. Zvíře dva dny nevykazovalo známky pohybu a už první ohledání svědčilo o úmrtí v důsledku střelby palnou zbraní. "Hodnota uhynulého zvířete spočívá v tom, že byl dlouhodobě sledovaný. Chtěli jsme s jeho pomocí potvrdit teorii, že si úzkostlivě střeží své teritorium. To se mu nakonec stalo osudným, při přecházení ve stále týž místech si ho mohl kdokoliv vyčíhat," poznamenal Kantořík.

Myslivcům je trnem v oku

Po umělém vysazení žije na území národního parku Šumava asi 35 rysů. Tento stav podle mluvčího stačí pro rovnováhu v parku. "Od roku 1995 jsme díky rysům neprováděli odstřel srnčí zvěře," potvrdil. Rysa nemají v lásce šumavští myslivci, neboť občas zabrousí i mimo území parku. Jde o predátora, který dokáže ročně strhnout asi 59 kusů zvěře ve velikosti srnce," potvrdil pracovník ministerstva životního prostředí Jaroslav Jirát.

Před časem jeho resort uvažoval o tom, že mimo park se bude povolovat přísně regulovaný odstřel rysů. Tento návrh ale neprošel. "Z řad myslivců nepřišel jediný požadavek na odstřel, místo toho vzrostl počet ilegálních odstřelů rysů," konstatoval Jirát. Na území šumavského parku sledovali zoologové vysílačkami dva rysy. Malými vysílačkami sledují i několik vzácných tetřevů, jichž v parku žije asi 170. V sousedním Bavorsku začali zoologové sledovat i jelení zvěř. "Obojek s vysílačkou nyní připevníme jinému rysovi. Náš zoolog ale nejprve musí vyhledat vhodné zvíře," dodal Kantořík.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků