Hlavní obsah
Ohroženým rybákům se s pomocí lidí na umělých hnízdištích začíná dařit. Foto: Ondřej Ryška, ČSO

Rybákům se na umělých ostrovech líbí

Nové prostory pro hnízdění na jižní Moravě – umělé ostrovy vytvořené na původních mostních pilířích – se ptákům, kteří jsou na seznamu ohrožených druhů, líbí. Hnízdiště na Nových Mlýnech rybákům obecným vytvořilo Povodí Moravy spolu s Českou společností ornitologickou.

Ohroženým rybákům se s pomocí lidí na umělých hnízdištích začíná dařit. Foto: Ondřej Ryška, ČSO
Rybákům se na umělých ostrovech líbí

Hnízdiště přilákala letos již na začátku hnízdní sezony 52 párů a jejich počet se tak proti loňsku už zdvojnásobil. Některé rodinky již vyvedly mláďata.

„V minulém roce jsme úspěšně otestovali unikátní plovoucí ostrov, který jsme vyvinuli společně s Českou společností ornitologickou. Letos jsme více než zdvojnásobili hnízdní plochy pro rybáka v prostoru bývalého přemostění Dyje, kde jsme na původních pilířích a rampě vytvořili hnízdiště, kde jsou ptáci a jejich mláďata chráněni před predátory, vlnobitím i vyplavením,“ popisuje generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Na pilířích loni hnízdilo šest párů, letos již na počátku je to 16 párů, na plovoucím ostrově započalo hnízdit párů 25 a na zbytku nádrže 11 párů.

„Hnízdění probíhá v několika vlnách, takže počty porostou a na celkové součty si budeme muset počkat. Je začátek hnízdní sezony a nás těší, že si rybák všechny nové hnízdní plochy oblíbil. Mláďata z první vlny již cvičí křídla a chystají se hnízda opustit,“ hodnotí zástupce České společnosti ornitologické Gašpar Čamlík.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků