Hlavní obsah
Pomník v Malém Březně (na snímku z prosince 2016) Foto: Ústecký kraj (www.kr-ustecky.eu)

Rusové si Česku stěžují, kvůli poškozenému památníku na vesnici poslali nótu

České ministerstvo zahraničí obdrželo nótu, v níž si ruská diplomacie stěžuje na poškození pomníku vojákům Rudé armády v obci Malé Březno na Mostecku. Uvedla to mluvčí ministerstva zahraničí Irena Valentová. Z pomníku podle ministerstva někdo sejmul nápis a pěticípou hvězdu. Podle serveru Aktuálně.cz mohlo jít o protestní akci občanů, kteří nesouhlasili s jeho opravou.

Pomník v Malém Březně (na snímku z prosince 2016) Foto: Ústecký kraj (www.kr-ustecky.eu)
Rusové si Česku stěžují, kvůli poškozenému památníku na vesnici poslali nótu

„MZV potvrzuje přijetí nóty od velvyslanectví Ruské federace v ČR. Nótu jsme prostudovali a ohledně dalšího postupu jsme v kontaktu se zástupci dané obce a s ruskou ambasádou,” potvrdila Valentová.

V nótě, kterou ministerstvo obdrželo v pátek ráno, se píše, že pomník byl znesvěcen. Ruské ministerstvo zahraničí na svých webových stránkách popisuje poškození jako vandalismus.

Podle informací Černínského paláce někdo z památníku sňal pěticípou hvězdu a tabulku s nápisem. Památník, který byl slavnostně odhalen loni v prosinci, podle zjištění ministerstva nebyl jinak poškozen například posprejováním.

Na odcizené tabulce byl nápis "Z VDĚČNOSTI RUDÉ ARMÁDĚ". "Tento nápis se na památníku nachází i po odejmutí tabulky," dodala Valentová.

Obec pátrala na vlastní pěst, pak se vložili Rusové

Starostka obce Renata Zvoníčková řekla serveru Aktuálně.cz, že oprava pomníku vyvolala v obci spor. Část obyvatel ho vítala a část byla zásadně proti.

Obec podle starostky začala po zmizelé ceduli pátrat. "Mysleli jsme si, že to zjistíme sami. Ale po reakci, kterou krádež vyvolala, asi policii budeme muset kontaktovat," dodala.

Ruská diplomacie v prohlášení uvedla, že očekává nalezení viníků a obnovení původní podoby pomníku. Požaduje také přijetí opatření, která by zabránila, aby se podobný incident opakoval.

Jak bude české ministerstvo dále postupovat, Valentová neupřesnila. "V tuto chvíli nic dalšího specifikovat nebudeme, je to v jednání," uvedla. Péče o podobné památky je předmětem konzultací komise pro válečné hroby, kterou má v gesci ministerstvo obrany.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků