Hlavní obsah
Ruský umělec Pjotr Pavlenskij Foto: Profimedia.cz

Ruský umělec Pavlenskij předal Havlovu cenu skupině obviněné ze zabíjení

Ruský umělec Pjotr Pavlenskij v pondělí v Praze předal cenu Václava Havla pro kreativní disent, kterou obdržel v květnu, podnikateli Jevgeniji Čičvarkinovi, jenž slíbil finančně podpořit ruskou skupinu s vazbami na zločinecké struktury. Informovala o tom agentura Reuters. Několik členů uvedené skupiny již bylo odsouzeno za zabití policistů.

Ruský umělec Pjotr Pavlenskij Foto: Profimedia.cz
Ruský umělec Pavlenskij předal Havlovu cenu skupině obviněné ze zabíjení

Newyorská nadace Human Rights Foundation (HRF), udělující Havlovu cenu pro kreativní disent, ovšem před měsícem uvedla, že ocenění Pavlenskému odebrala právě kvůli umělcovu záměru podpořit kontroverzní osoby. Podle Reuters nadace odmítla vyplatit finanční odměnu.

Cenu pojmenovanou po posledním československém a prvním českém prezidentovi, který stál v čele newyorské nadace HRF po tři roky před svou smrtí, letos kromě Pavlenského získaly íránská kreslířka komiksů, která strávila rok za mřížemi, a uzbecká fotoreportérka, která se znelíbila režimu v Taškentu dokumentací života na uzbeckém venkově. Na trojici nositelů ceny připadlo 350 000 norských korun (přibližně milión Kč).

Pavlenskij proslul v minulosti několika skandálními uměleckými akcemi v Moskvě a Petrohradě, loni v listopadu například v přítomnosti novinářů zapálil dveře sídla ruské tajné služby na moskevském náměstí Lubjanka.

Cenu daruje Přímořským partyzánům

"Cena oslavuje ty, kteří s odvahou a důvtipem odhalují lež diktatury tím, že žijí v pravdě," píše se na stránkách nadace. HRF na začátku července informovala, že cenu i finanční odměnu Pavlenskému odebírá. Umělec se totiž už tehdy nechal slyšet, že peníze chce dát skupině říkající si Přímořští partyzáni. Ta bojuje proti policejní korupci a bezpráví, nicméně jejími členy jsou i osoby odsouzené za zabití několika policistů.

HRF zpravodajské stanici BBC sdělila, Pavlenského záměr odporuje "Havlovu nenásilnému a tvůrčímu dědictví".

Pavlenskij ovšem tuto neděli podle Reuters uvedl, že Přímořští partyzáni si cenu zaslouží, protože čelí tyranskému režimu v Rusku. "Mohu dát cenu lidem, o kterých si myslím, že si to zaslouží, protože bojují s policejním terorem," dodal umělec.

Jevgenij Čičvarkin, ruský milionář, který nyní žije v exilu v Londýně, slíbil, že věnuje peníze na právní pomoc pro členy Přímořských partyzánů. Cenu – sošku ženy s pochodní – si převzal od Pavlenského na Václavském náměstí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků