Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

ŘSD zrušilo soutěž na radary úsekového měření, nové na D1 zatím nebudou

Úsekové měření, které se mělo objevit na opravovaných částech dálnice D1, bude pouze v omezené míře. Namísto pěti měřených úseků se na jaře objeví maximálně dva. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) totiž zrušilo soutěž na nákup nových radarů, informoval mluvčí ŘSD Jan Rýdl. Další rozšíření systému bude záviset na tom, jak rychle se podaří vysoutěžit nákup nových zařízení.

Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
ŘSD zrušilo soutěž na radary úsekového měření, nové na D1 zatím nebudou

„V průběhu výběrového řízení i během dodatečného dotazování uchazečů se ukázalo, že je potřeba výrazně zpřesnit technické požadavky,” uvedl ke zrušení původního řízení Rýdl. Na nové podobě tendru už podle něj ŘSD pracuje a upravenou soutěž se chystá v nejbližší době vypsat.

Ministerstvo dopravy původně plánovalo umístit tři měřicí zařízení na úseky mezi Psáři a Souticemi, Jihlavou a Velkým Beranovem a mezi Měřínem a Velkým Meziříčím. K tomu měly nově přibýt další dva radary na některém z ostatních dopravních omezení v místech rekonstrukce brněnské dálnice.

Loni radary na D1 zachytily přes 150 tisíc hříšníků

Nyní tak není jasné, kam budou zařízení definitivně umístěna. Podle Rýdla by ale alespoň jedno z nich mělo být na dálnici poblíž Prahy. Vloni totiž ŘSD úsekové měření zahájilo nedaleko Brna v úseku mezi Ostrovačicemi a Kývalkou, nyní proto chce měřit rychlost naopak blíže hlavnímu městu.

Úsekové měření na dálnici D1

Foto: Mapy.cz

Právě toto zařízení, které vloni odhalilo 153 tisíc neukázněných řidičů, by se mělo letos objevit se začátkem jarní stavební sezóny na některém z opravovaných úseků. K němu by měl přibýt také systém, který doposud ŘSD používalo pouze jako informativní. Nově by ale i tento systém měl být uzpůsobený k tomu, aby mohl sloužit jako podklad pro udílení pokut.

V tendru pak ŘSD poptává dalších pět sad kamer pro úseková měření. Ty umějí po projetí automobilu měřeným úsekem automaticky vypočítat rychlost vozidla a tyto informace předat policii a příslušným obcím s rozšířenou působností. Podle ministerstva mají být trvale umístěné jen v opravovaných úsecích, kde rychle jedoucí vozidla ohrožují stavební dělníky. Na úsecích bez snížení rychlosti úřad umisťování měřicích zařízení neplánuje.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků