Hlavní obsah
 

Rozvodněná řeka v Jaroměři strhla most

V Jaroměři se zřítila část historického železného mostu Komenského přes Labe. Spojuje centrum s částí Na Ostrově, kde stojí základní škola. Využívají ho hojně pěší a cyklisté.

 
Rozvodněná řeka v Jaroměři strhla most

„Povodňová komise zasedala v noci na pondělí v budově městského úřadu, když nás kolem čtvrt na tři vyděsila obrovská rána, detonace a začalo se blýskat. Domnívali jsme se, že přichází bouřka, ale zřítila se část mostu přes Labe mezi centrem Jaroměře a částí zvanou Na Ostrově, kde stojí i základní škola. Od budovy městského úřadu je vzdálený asi 150 metrů,“ uvedl starosta Jiří Klepsa.

Zřícený železný most v Jaroměři

Foto: Lenka Žlábková , Právo

Zřícení zřejmě způsobil podemletý pilíř pod mostem Komenského, který se rozlomil. „Puklina se stále zvětšuje a mostovka boční lávky se zlomila a spadla do řeky. Celý další most se také zlomil, takže je narušený,“ nastínil další postup starosta.

Detail na rozbořený most v Jaroměři.

Foto: pro Novinky Milan Liskovský

„Je naprosto jasné, že most bude muset celý pryč. Nyní řešíme, jak z vody v první řadě dostaneme lávku, která se zřítila do vody,“ řekl Klepsa. Zřícenou lávku chce městoz vody vytáhnout, aby nebránila průtoku vody. K manipulaci se zbytkem mostu bude podle Klepsy nutná speciální těžká technika, kterou bude možné zajistit až během několika dnů.

Zřícený železný most v Jaroměři

Foto: Lenka Žlábková , Právo

Železný most přes Labe byl postaven v roce 1884. Boční lávka byla veřejnosti věnována Občanskou záložnou v roce 1931. Most sloužil v posledních letech pouze pěším a cyklistům a neuvěřitelnou shodou okolností měla v pondělí nastoupit stavební firma a zahájit jeho rekonstrukci. „Šlo ale o opravu mostovky – ani ve snu nás nenapadlo, že budeme muset uvažovat o opravě mostního pilíře nebo stavět most nový,“ povzdechl si starosta.

Zřícený most v Jaroměři.

Foto: pro Novinky Milan Liskovský

DŮLEŽITÁ TELEFONNÍ ČÍSLA PŘI POVODNÍCH

Hl. m. Praha:

Povodňová a dopravní infolinka:

1234

Zelená linka:

800 123 003

Informace o dopravních opatřeních v Praze (Dopravní podnik hlavního města Prahy):

296 19 18 17

Středočeský kraj:

Krizová nonstop linka:

950 870 424

Ústecký kraj:

Krizová nonstop linka:

800 876 011

Jihočeský kraj:

Povodňová linka:

800 100 450

Další důležitá čísla:

Povodňová služba Ministerstva životního prostředí:

267 122 998

Povodí Labe:

494 088 725

Povodí Vltavy:

257 329 425

Povodí Ohře:

474 636 304

---------------------------------------

DŮLEŽITÉ INFORMACE NA INTERNETU:

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků