Hlavní obsah
Matteo Renzi Foto: Tony Gentile, Reuters

Rozhovor Renziho v Právu nadzvedl české politiky

Slova italského premiéra Mattea Renziho v Právu, že je reálná úvaha, podle níž by země V4 měly dostat méně dotací z evropských fondů kvůli svému postoji k migraci, nadzvedla ze židle české politiky. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) potřebuje Evropa spolupráci na řešení migrační krize, nikoli rozdělování.

Matteo Renzi Foto: Tony Gentile, Reuters
Rozhovor Renziho v Právu nadzvedl české politiky

„Evropské fondy jsou nástrojem modernizace a vyrovnávání rozdílů mezi členskými státy. Nesouhlasím s tím, aby byly používány jako nějaká forma nátlaku, či dokonce jakýsi klacek s cílem vynutit si změnu postojů některého členského státu,“ řekl Právu.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) upozornil, že rozdělovací kvóty pro uprchlíky jsou mrtvé a že země V4 včetně Česka mají úplně jinou migrační historii než velké unijní státy.

„Není možné, aby Unie vydírala státy V4, že v případě, že nepřijmou uprchlíky, nedostanou peníze. Neměli jsme kolonie a nepřišly k nám v minulosti velké vlny přistěhovalců jako do Francie, Británie či Německa. Navíc uprchlíci do zemí V4 nechtějí, EU by si to už měla uvědomit,“ uvedl pro Právo.

Klást ultimativní požadavky vůči členským státům je v rozporu se zásadami, na nichž je EU založena
europoslanec Stanislav Polčák

„Zřejmě se jedná pouze o nepochopení postoje V4, který je solidární a zodpovědný,“ reagoval vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL).

Europoslanec Stanislav Polčák (TOP 09/STAN) podotkl, že Renziho návrh je v rozporu s evropským právem.

„Klást ultimativní požadavky vůči členským státům z východu Evropy je v rozporu se zásadami, na nichž je Evropská unie založena. Mezi ně bezesporu patří i požadavek na věcné jednání. Vyhrožování seškrtáním evropských dotací, pro které neexistuje právní základ, nepřinese žádný pokrok, naopak postaví jedny členské státy proti druhým,“ uvedl.

Související témata:

Visegrádská skupina

Foto: koláž Novinky.cz

Překladatelé Komise organizují soutěž Juvenes Translatores od roku 2007.

Foto: Profimedia.cz

Návrh dohody EU s Británií je podle premiéra Bohuslava Sobotky pozitivním posunem.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Ministr financí Andrej Babiš

Foto: Michal Doležal, ČTK

Předseda KDU-ČSL a místopředseda vlády Pavel Bělobrádek

Foto: Petr Horník, Právo

JUDr. Stanislav Polčák

Foto: Poslanecká sněmovna ČR, Novinky

Renzi v rozhovoru pro středeční Právo uvedl, že členství v EU znamená sdílení některých hodnot a projevení vzájemné solidarity. „A ta se musí projevit ve všech směrech,“ podotkl. „Očekávám, že když se řekne, že celoevropský problém uprchlíků nemůže ležet celý na bedrech Řecka, Itálie, Německa či Švédska, ale že se na jeho řešení budou podílet i ostatní státy, tak to všichni v EU pochopí. A až se začne hovořit o fondech na léta 2020–26, což bude brzy, nebude nutné tuto věc zdůrazňovat,“ dodal Renzi.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků