Hlavní obsah

Včerejší volbu na Hradě zdaleka neřídily stranické sekretariáty nebo volné vědomí a svědomí jednotlivých poslanců a senátorů. Klíč k úspěchu či krachu drželi v rukou sociální demokraté, bez nichž nebylo možné prezidenta vybrat. "Jací sociální demokraté?" posměšně se mě před pár dny v debatě o této volbě zeptal jeden z poslanců mimo ČSSD.

Rozhodl Zemanův stín

"Která parta?" Měl pravdu. Nejsilnější vládní strana a vítěz voleb je v zoufalém stavu. Vina leží na předsedovi Vladimíru Špidlovi. To, co se během jeho působení v čele vlády a soc. dem. postupně dostávalo na povrch, se včera na Hradě ukázalo v plné nahotě a s takovou razancí, že sám nakonec musel přiznat nejednotnost svých lidí. Špidla na kumulaci státní a stranické funkce zřejmě nestačí. Neumí komunikovat. Nedokázal odhadnout důležitost řízení strany prostřednictvím vlastního týmu, který nikdy nedokázal vytvořit. Propadl jako vyjednavač uvnitř strany i s případnými spojenci.

Kdyby všechny tyto slabiny vyvřely v neutrálním prostředí, nebyly by tak zarážející. Špidla ale měl smůlu, že od začátku stála proti němu organizovaná a zkušená síla. Miloš Zeman z politiky nikdy doopravdy neodešel. Jen si odpočal na Vysočině a záhy po opuštění Strakovky začal odtud řídit složitou operaci. Věděl, že proti němu stojí političtí diletanti a snílkové, což jeho úkol usnadnilo. Zemanovi lidé, kteří vystupují v podobě jeho prodloužené ruky - a to je víc než třicet poslanců ČSSD - byli v každé fázi operace Hrad perfektně vyzbrojeni pro ně srozumitelnými pokyny a tudíž byli v převaze nad opačnou skupinou.

Nelze přitom říct, že by Špidla, jenž se stal rytířem smutné postavy, generálem, který neumí velet, žil v nevědomosti, co se připravuje kolem prezidentských voleb. Cítil se ale lépe v roli weltmana, a tak NATO, Evropská unie či Irák mu zastínily domácí hemžení. Teď bude pykat a může to pro něj skončit cestou zpět do poslaneckých lavic - bez dalších mandátů. Navíc zklamal důvěru voličů, kteří mu jako lídrovi ČSSD dali ve volbách do Sněmovny hlas, protože věřili, že bude jiný než jeho předchůdce.

Včerejší volbu prezidenta rozhodl Zemanův stín. Visel nad Španělským sálem a sledoval, jak přesně plní jeho lidé zadání zablokovat první klání a připravit šéfovi vstup do volby druhé. Další dějství se dá očekávat v sobotu na ústředním výkonném výboru ČSSD. Špidla by pro svou záchranu musel vyvinout nelidské úsilí. Zatím nepřesvědčil, že to dokáže. V obdobné, ale pro něho mnohem mírnější situaci začátkem prosince se choval spíš hystericky než tvrdě. Navíc není jasné, zda ještě může počítat s podporou nejopatrnějšího soc. demokrata Stanislava Grosse. Zemanova nominace na Hrad, která se zdá být nevyhnutelná, přibližuje expremiéra k prezidentskému úřadu. Proti buldozeru se špatně brání dětskými autíčky, v nichž jezdili Zemanovi odpůrci. Ale i kdyby se stalo neočekávané a ani napodruhé by nebyl nikdo zvolen, Špidla to bude mít ve straně velmi těžké. Blíží se sjezd a slabý předseda je jen na obtíž.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků