Hlavní obsah
Metropolitní kapitula získá budovu Nového proboštství (uprostřed) a Náboženská matice klášter svatého Jiří (část budovy zcela vpravo). Foto: Michal Kamaryt, ČTK

Roky sporů skončily, Hrad podepsal dohodu o majetku s katolickou církví

Několikaleté spory mezi Pražským hradem a římskokatolickou církví v pátek ukončila vzájemná dohoda. Zástupci obou institucí podepsali za přítomnosti prezidenta Miloše Zemana a arcibiskupa Dominika Duky smlouvu o majetkovém vyrovnání.

Metropolitní kapitula získá budovu Nového proboštství (uprostřed) a Náboženská matice klášter svatého Jiří (část budovy zcela vpravo). Foto: Michal Kamaryt, ČTK
Roky sporů skončily, Hrad podepsal dohodu o majetku s katolickou církví

Metropolitní kapitula podle dohody získá budovu Nového proboštství, jednoho z novogotických Mockerových domů, a Náboženská matice klášter svatého Jiří.  Vedle toho církev získá i kostel Všech svatých, o němž se loni podepsané memorandum nezmiňovalo.

Církev se naopak vzdá dalších nároků na další hradní nemovitosti. Získala tak pětinu původně požadovaných domů.

Dohodu v tomto rozsahu předpokládalo memorandum, které Zeman s Dukou podepsali loni v létě.

Výměna objektů mezi církví a státem na Pražském hradě

Foto: ČTK

Následnou přípravu smluv ale doprovázely komplikace a konečná dohoda byla oproti předpokladu odsunuta o více než měsíc. Mohly za to podle zástupců Hradu právní komplikace, ale podle Zemana také to, že se Náboženská matice náhle vzdala nároků na svatojiřský klášter. To ale následně zástupci matice odmítli.

Podle Zemana byl poslední spor, který se týkal budoucnosti archivu metropolitní kapituly, vyřešen při pátečním obědě. Církev se nároků na tento archiv vzdá. Duka poznamenal, že podpis smluv považuje za "jakousi tečku" naplnění zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi.

Církev částečně ustoupila

Katolická církev požádala o navrácení domů na Hradě v létě 2013 na základě majetkového vyrovnání státu a církví. Kromě Jiřského kláštera a Nového proboštství požádala také třeba o svatojiřskou baziliku, Mladotův dům, Staré proboštství, šest domů ve Vikářské ulici a jeden dům u Zlaté uličky. Požádala i o některé movité věci.

Za účasti prezidenta republiky Miloše Zemana a kardinála Dominika Duky byly podepsány dokumenty řešící restituční nároky Církve římskokatolické k některým nemovitostem v areálu Pražského hradu

Foto: Petr Hloušek, Právo

Kancelář prezidenta republiky ale první žádost odmítla kvůli bezpečnosti. Při dalších jednáních zástupci církve od části svých požadavků odstoupili, a v srpnu tak bylo podepsáno předběžné memorandum.

Související téma:

Pražský hrad

Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Kapitula i matice se zavázaly, že do pěti let objekty na vlastní náklady zrekonstruují. Především v případě kláštera sv. Jiří to budou nemalé investice. Podle Zemana totiž vnitřní prostory domu vypadají "jako po bombardování". Kromě nemovitostí církev žádala i o některé movité věci, ale podle dohody je nezíská.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků