Hlavní obsah

Řidiči, kterým policie naměřila alkohol, musí dát krev nebo moč

Pokud policie lidem za volantem při zkoušce dechu naměří alkohol, mají řidiči povinnost nechat si odebrat krev nebo poskytnout k dalším zkouškám moč. Odmítnout například ze zdravotních důvodů nelze. Vyplývá to z rozhodnutí Nejvyššího správního soudu (NSS), na které ve čtvrtek upozornila jeho mluvčí Sylva Dostálová.

Řidiči, kterým policie naměřila alkohol, musí dát krev nebo moč

"Podle NSS pozitivní výsledek dechové zkoušky znamená automatický vznik povinnosti podrobit se lékařskému vyšetření s alternativou odběru krve nebo moči," uvedla Dostálová.

Soud řešil kasační stížnost muže, jenž v dubnu 2005 v noci řídil v Havířově pod vlivem alkoholu. Policisté mu při kontrole dechu naměřili asi půl promile. Šofér potom odmítl krevní zkoušku s poukazem na zdravotní důvody. Nechtěl dát ani moč, protože by to pro něj znamenalo zdržení. Tvrdil, že musí vyřizovat firemní zakázky.

Za porušení zákona o silničním provozu dostal muž později pokutu 5 000 korun a čtyřměsíční zákaz řízení. Proti rozhodnutí o přestupku podal neúspěšně žalobu a poté i kasační stížnost.

Řidič by se podle NSS neměl odvolávat na zdravotní důvody. "Odběr krve je prováděn v rámci lékařského vyšetření, tedy kvalifikovanou osobou, která je na základě informací poskytnutých vyšetřovaným schopna posoudit otázku zdravotního rizika plynoucího z vyšetření," stojí v rozhodnutí.

Potrestaný řidič pak v kasační stížnosti podle soudců zcela opomněl možnost poskytnout ke zkouškám moč, což by nepředstavovalo žádné zdravotní riziko.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků