Hlavní obsah
Ministryně zahraničí USA Condoleezza Riceová zatím zastávku v Praze v plánu nemá Foto: John Stillwell, Reuters

Riceová podepíše smlouvu o radaru zřejmě až v červnu

Podpis česko-americké smlouvy o radaru se odkládá na pozdější termín. Vyplývá to z cestovního plánu americké ministryně zahraničí Condoleezzy Riceové. Odklad podpisu potvrdil po jednání vlády i premiér Mirek Topolánek (ODS). Původně se počítalo s podpisem na konferenci o raketové obraně 5. května v Praze.

Ministryně zahraničí USA Condoleezza Riceová zatím zastávku v Praze v plánu nemá Foto: John Stillwell, Reuters
Riceová podepíše smlouvu o radaru zřejmě až v červnu

"Zatím se její (Riceové) návštěvu nepodařilo zkoordinovat a pravděpodobnost je v této chvíli nízká,“ řekla v pondělí mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová s tím, že zatím náhradní termín není na obzoru.

Z páteční tiskové konference jejího amerického kolegy Seana McCormacka totiž vyplynulo, že cestovní plán Riceové v prvních květnových dnech se zastávkou v Praze nepočítá.

Topolánek: smlouvu podepíšeme v červnu
Premiér Mirek Topolánek po jednání vlády řekl, že Česko a Spojené státy by měly obě smlouvy upravující možnou výstavbu radaru podepsat v první dekádě června.

"Bude ideální podepsat obě smlouvy společně. Pokud všechno dopadne dobře, v první dekádě června. Ministryně Riceová by tu mohla být jen půl dne, efektivnější proto bude, když přijede podepsat obě smlouvy najednou," řekl premiér.

Podpis česko-americké smlouvy o zřízení protiraketového radaru v Brdech 5. května při pobytu americké Riceové v Praze přitom minulý týden při návštěvě Míšova potvrdil starostům několika podbrdských obcí velvyslanec Spojených států Richard Graber.

Podle McCormacka ale má Riceová ve dnech 1. až 5. května postupně navštívit Londýn, Izrael a Západní břeh Jordánu.

Americkou ministryni Riceovou na pražskou konferenci pozvalo ministerstvo zahraničí, které je jejím spolupořadatelem.

Pražská konference, na niž má přijet řada expertů i politiků, se uskuteční měsíc po aliančním summitu v Bukurešti, kde ČR a USA oznámily dohodu na hlavní smlouvě o umístění amerického protiraketového radaru na českém území.

ČTĚTE: Členové Greenpeace obsadili kopec, kde má stát radar

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků