Hlavní obsah
Ve Staročeské chalupě je vše připraveno k oslavě Štědrého večera. Na stole slavnostní pečivo, ozdobený stromeček, betlém... Foto: Jan Vinduška

Rezervace Pálava se o hodně rozšíří

Několikanásobné zvětšení rozlohy současné Biosférické rezervace Pálava bude možné již v polovině letošního roku. Schválení potřebných změn vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti Pálava v Mikulově Jiří Matuška vidí jako reálné.

Ve Staročeské chalupě je vše připraveno k oslavě Štědrého večera. Na stole slavnostní pečivo, ozdobený stromeček, betlém... Foto: Jan Vinduška
Rezervace Pálava se o hodně rozšíří

Výměra rezervace se má zvýšit ze současných 83 plošných kilometrů asi na 280 kilometrů. Lokalita zahrne území Pálavy, prakticky celý Lednicko-valtický areál a lužní lesy na pravém břehu Moravy od Mikulčic až po soutok Moravy a Dyje. Poté, co předchozí vedení břeclavské radnice mělo k posunutí hranic rezervace k městu zásadní námitky, současní představitelé města rozšíření území podpořili. Podobně reagují zástupci dalších obcí.

"Jezdím po obcích, účastním se jednání zastupitelů a zatím se nám daří získávat jejich souhlas," řekl Právu Matuška. Věří, že komise pro biosférické rezervace při UNESCO v Paříži na červnovém jednání rozšíření hranice schválí. Iniciátoři ještě musí zajistit překlad všech podkladů a jejich doručení do sídla komise

Změní se i název

Spolu se změnou hranic se změní název rezervace. Správou CHKO požadované označení BR Pálava bylo na základě požadavků Lesů ČR rozšířeno na BR Pálava a Podluží.

Následně vznesl požadavek starosta Lednice Libor Kabát (SNK), aby byl do jména začleněn i Lednicko-valtický areál. Nakonec ale po konzultaci s odborníky bude chráněné území vystupovat pod označením Biosférická rezervace Dolní Morava. "Jinak by byl název neskutečně dlouhý. Dohodli jsme se však, že bude možné v závorce používat označení Pálava, LVA a Podluží," dodal Matuška.

Vyhlášení rozšířené rezervace podle Matušky nemá mít vliv na život obyvatel v oblasti. Naopak statut biosférické rezervace může odstartovat nebývalý rozvoj ekologického zemědělství, kde by se při hledání odbytu mohlo zohlednit místo vypěstování a výroby ekologicky čistých potravin.

Správní sídlo BR bude v Břeclavi. Lesy České republiky poskytnou prostory v budově lesního závodu poblíž centra města. Vyčlenění vedení BR mimo mikulovskou Správu CHKO Pálava bylo při rozhodování jednou z podmínek, daných vedením židlochovického závodu Lesů České republiky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků