Hlavní obsah
Foto: Profimedia.cz

Řepku už máme ale zasetu, stěžují si zemědělci na Klausovo veto biopaliv

Členy Agrární komory ČR znervóznilo středeční veto prezidenta Václava Klause zákona o ochraně ovzduší, který navyšoval podíl biopaliv u motorových benzínů a nafty. Zákon měl platit od června a zemědělci na nadcházející sezónu proto zaseli více řepky olejné a dalších plodin. teď mají obavy, jestli část produkce nepřijde vniveč.

Foto: Profimedia.cz
Řepku už máme ale zasetu, stěžují si zemědělci na Klausovo veto biopaliv

Zemědělci podotýkají, že ohroženo je uplatnění plodin určených k výrobě biopaliv zasetých na 67 tisících hektarech zemědělské půdy, což podle nich odpovídá 2,7 procenta osevních ploch České republiky.

Sněmovnou se zákon, který navyšuje podíl biopaliv v benzínu z 3,5 procenta na 4,1 a u nafty z 4,5 procenta na 6,1, táhne již od podzimu a zemědělci tomu přizpůsobili své plánování.

„Proces setí je dávno ukončen a zemědělci mají osety plochy odpovídající plánovanému navýšení biopaliv, v případě výroby biolihu jde o 9 500 hektarů osetých obilím, popřípadě cukrovkou, což odpovídá navýšení objemu biolihu o 0,6 procenta,“ vyjmenovává zpráva Agrární komory.

Není jasné, kdy bude Sněmovna veto projednávat. Zřejmě se k němu vrátí až nově zvolená komora.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků