Hlavní obsah
Jan Stráský Foto: Petr Horník, Právo

Ředitel Národního parku Šumava ve funkci končí

Ředitel Národního parku Šumava Jan Stráský ve funkci skončil, odvolán bude zřejmě ve čtvrtek. Sám již během dne připustil, že je jeho odvolání v blízké době možné.

Jan Stráský Foto: Petr Horník, Právo
Ředitel Národního parku Šumava ve funkci končí

"Vím o tom, že se pan ministr Chalupa chystá v nejbližších chvílích tento krok učinit. Ale kdy to přesně bude, vám neřeknu," potvrdil ČTK Stráský ve středu vpodvečer. Jeho nástupcem by měl být dosavadní náměstek Jiří Mánek.

O odvolání šéfa národního parku se spekulovalo od pondělka v souvislosti s obnovou kácení kůrovcem napadených stromů v lokalitě Na Ztraceném. Diskuse o konci Stráského angažmá eskalovaly ve středu, zatím však byly všechny informace pouze neoficiální.

Stráského rezignaci nahrává například fakt, že byl do čela národního parku zvolen dočasně loni v únoru, a to podle jeho slov na dobu zhruba jednoho a půl roku. Bezprostřední příčinou k jeho odvolání by však mohl být dopis Evropské komise, která počátkem týdne zkritizovala přístup parku v boji s kůrovcem.

Stráský je bývalým ministrem dopravy a zdravotnictví. Dvě volební období zasedal za ODS v Poslanecké sněmovně. V roce 2006 se stal předsedou Klubu českých turistů a v roce 2011 převzal místo ředitele NP Šumava. Jako člověk, který byl ze svých předchozích angažmá znám nekompromisními řešeními, byl pověřen právě bojem s kůrovcovou kalamitou na Šumavě.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků