Hlavní obsah
Miloš Zeman na předvolebním setkání, ilustrační foto Foto: Josef Tovara

Rath: zpožďování plateb VZP ohrožuje lékaře a nemocnice

Až o dva měsíce zpožďuje Všeobecná zdravotní pojišťovna platby za provedenou péči soukromým ambulantním lékařům a některým nemocnicím, čímž ohrožuje existenci mnohých z nich. Na tiskové konferenci to prohlásil prezident České lékařské komory David Rath. Pojišťovna se ale hájí. Jak tvrdí, výdaje VZP rostou a převyšují příjmy z výběru pojistného.

Miloš Zeman na předvolebním setkání, ilustrační foto Foto: Josef Tovara
Rath: zpožďování plateb VZP ohrožuje lékaře a nemocnice

"Zaznamenali jsme reakce desítek lékařů. Například internisté mají platby zpožděny až o dva měsíce. Soukromí lékaři, především ambulantní specialisté, dostávají peníze tři až čtyři týdny po lhůtě splatnosti, která je stanovena vyhláškou ministerstva zdravotnictví," uvedl Rath.

Řekl, že platby zpožďuje i Vojenská zdravotní pojišťovna. Podle něj tato praxe dostává některé lékaře téměř na hranici likvidace. "Je pravda, že dochází ke zpožďování plateb, ale že by šlo o dva měsíce, to je nesmysl," reagoval pro Právo na Rathovo tvrzení mluvčí VZP Jiří Suttner. Za příčinu zpožďování plateb označil Suttner skutečnost, že "výdaje VZP převyšují příjmy z výběru pojistného". Příjmy za rok 2002 vzrostly podle něj asi o pět procent, ale výdaje se zvýšily téměř o 11 procent. Náklady na jednoho pojištěnce potom až o 13 procent.

VZP: hospodaříme dobře

"Na druhé straně je celá řada nemocnic, které jsou VZP přeplaceny, a tyto nemocnice nám dluží stamilióny korun. Je to asi 370 miliónů korun dluhů lůžkových zdravotnických zařízení vůči VZP," dodal Suttner s tím, že celý mechanismus je nastaven ministerstvem zdravotnictví: "Problém není v žádném případě v našem hospodaření. Naopak, naše hospodaření je za podmínek, které jsou nastaveny, víc než dobré," prohlásil Suttner.

"Ve VZP se děje něco problematického, nelogického," tvrdí však Rath. Naprosto prý selhává kontrolní činnost. Na druhé straně podle Ratha VZP utrácí každoročně stále více prostředků na různé doplňkové aktivity. "Rozesílá různá nesmyslná blahopřání nebo připravuje výměnu průkazek pojištěnců, která má přijít na 50 miliónů korun. Přitom nové průkazky by platily jen dva roky, protože po vstupu do Evropské unie lze předpokládat jejich sjednocování," tvrdí.

Doplňkové aktivity jdou z jiných zdrojů

"Doplňkové aktivity nejsou vůbec záležitostí základního fondu zdravotního pojištění. Ty se hradí výhradně z provozního fondu. Ten je dán limitem, který stanovuje ministerstvo financí. Tento limit na vnitřní provoz pojišťovny je dlouhodobě nejnižší ze všech zdravotních pojišťoven. Kdybychom jednu korunu na doplňkové akce dali z peněz, které jsou určeny na zdravotní péči, tak nás kontrolní orgány rozmetají a nezbude tady kámen na kameni," ohradil se Suttner.

K novým průkazkám uvedl, že pokud budou vydány, pak budou mít platnost mnohem delší než dva nebo tři roky. "A odmítám informace, že to bude stát 50 miliónů korun. My nevíme, kolik to bude přesně stát, ale odmítám hovořit o 50 miliónech. To je holý nesmysl," dodal rozhořčeně Suttner.

LK se hodlá obrátit na ministerstvo zdravotnictví a zdravotní výbor Sněmovny, aby se zasadily o zásadní kontrolu VZP a dalších zdravotních pojišťoven a aby se zabývaly změnou zákona o zdravotním pojištění: "ČLK požaduje, aby členové managementu a správních a dozorčích orgánů měli přímou osobní odpovědnost, aby tedy ručili vlastním majetkem za hospodárné vynakládání svěřených prostředků," konstatoval Rath.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků