Hlavní obsah
Kniha Davida Ratha Foto: MMS/Jiří Ovčáček, Právo

Rath zahájil kampaň za zvolení do vedení ČSSD knihou

Středočeský hejtman David Rath rozjel kampaň za své zvolení do vedení ČSSD na stranickém sjezdu v Brně, který začíná v pátek. Pro delegáty si přichystal dárek, svou novou knihu s názvem Názory a vize. V publikaci se Rath hlásí k úřadujícímu lídrovi oranžových Bohuslavu Sobotkovi.

Kniha Davida Ratha Foto: MMS/Jiří Ovčáček, Právo
Rath zahájil kampaň za zvolení do vedení ČSSD knihou

Rath knihu představil novinářům ve středu ve Sněmovně. Jde podle něj o dárek delegátům sjezdu. Ze svých prostředků proto zakoupil z celkového nákladu, který je asi dva tisíce kusů, pět set výtisků. Prozradil, že ho kus přišel na dvě stě korun. Zbytek nákladu jde do volného prodeje.

Cílem podle Ratha je, aby si delegáti mohli o jeho postojích a názorech udělat jednoznačný obrázek. Hejtman hodlá na sjezdu dobýt minimálně post místopředsedy strany, nominaci má totiž i na pozici zástupce předsedy ČSSD.

„Možná mi pomůže, možná mi uškodí,“ komentoval Rath dopad publikace na rozhodování delegátů. A co tedy kniha obsahuje? Novinkou jsou karikatury, většinou jde ale o ukázky ze tří Rathových předchozích publikací. Klíčová jsou Rathova vyjádření v úvodu knihy, kterými se hlásí do tábora Sobotkových příznivců.

Rathova publikace

Foto: MMS/Jiří Ovčáček, Právo

Jak hejtman řekl novinářům, Sobotka i on osobně se řadí do skupiny členů ČSSD, kterou nazval v publikaci proudem „programové důslednosti“. Jihomoravský hejtman Michal Hašek a jeho lidé jsou pak podle Rathova úsudku konsenzualisté, kteří „trochu připomínají lidovce“. Pokud by konsenzualisté vyhráli, Rath soudí, že budou volební výsledky ČSSD stále hubenější.

V knize ostatně nechybí společná karikatura Haška a bývalého volebního manažera ČSSD Jaroslava Tvrdíka. Hašek v karikatuře pronáší směrem k Tvrdíkovi: „Vymyslel jsi tvrzení, že Rath škodí ČSSD, tak teď musíš vymyslet i proč, když měl ve volbách nejvíc preferenčních hlasů!“.

Publikaci doplňují ilustrace z politického života

Foto: MMS/Jiří Ovčáček, Právo

Rath zároveň v knize deklaruje, že udělá vše proto, aby „programově důsledná“ skupina v čele se Sobotkou na sjezdu zvítězila. „Sám udělám vše pro to, aby vyhrál proud programové důslednosti, protože ten je nadějí i pro drtivou většinu našich voličů,“ píše hejtman.

Mezi Haškovými podporovateli ale panuje jiné mínění. Místopředseda soc. dem. Milan Urban v únoru varoval, že Rathův styl ohrožuje výsledek oranžových v krajských volbách v roce 2012. „Poslední dva roky postrádám ve středočeské politice, kterou reprezentuje David Rath, obsah,“ řekl Urban, podle kterého nesmí být politika ČSSD arogantní a hulvátská.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků