Hlavní obsah

Rath vyzval Topolánka k rezignaci kvůli kauze Čunek

Místopředseda poslaneckého klubu ČSSD David Rath ČSSD vyzval premiéra Mirka Topolánka (ODS), aby rezignoval, pokud nepodá vysvětlení ke schůzkám, které během případu Čunek údajně měl exministr spravedlnosti Pavel Němec s místopředsedou Nejvyššího soudu Pavlem Kučerou a ostravskou krajskou státní zástupkyní Zlatuší Andělovou. Němec je podle ČSSD jeden ze spolupracovníků premiéra Topolánka na Úřadu vlády.

Rath vyzval Topolánka k rezignaci kvůli kauze Čunek

„Na základě reportáže mohl být iniciátorem právě premiér Topolánek," uvedl Rath s tím, že pokud pochybnosti nerozptýlí, "nemá právo hovořit o tom, že bojuje s korupcí“. Podle něj by měl premiér také objasnit, jaké funkce plní na Úřadu vlády Němec. Místopředseda poslaneckého klubu ČSSD rovněž vyzval Veseckou a Kučeru k zaujetí jasného stanoviska.

ČSSD bude také znovu chtít zřízení parlamentní vyšetřovací komise ke kauze předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka. Je to reakce na pondělní pořad České televize Reportéři, který informace o schůzkách Němce s Kučerou a Andělovou přinesl.

"Budu ve vedení ČSSD v nejbližších dnech iniciovat proces, který bude směřovat k ustavení politické shody na ustavení parlamentní vyšetřovací komise ohledně všech okolností kauzy předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka," uvedl předseda ČSSD Jiří Paroubek. "Reportáž ČT v pořadu Reportéři ČT ze 7. ledna jen potvrdila dlouhodobé obavy ČSSD ze zásahů do nezávislého vyšetřování," dodal.

"Reportáž nepřinesla nic nového, respektovala staré schéma domněnek a spekulací, které již byly vyšetřováním jednoznačně vyvráceny. V zájmu zachování sledovanosti České televize věřím, že toto byl poslední pokus o pokračování trapné telenovely o Jiřím Čunkovi," uvedl k reportáži Čunek.

Čunek byl loni obviněn, že jako starosta Vsetína přijal před šesti lety půlmiliónový úplatek od realitní společnosti H&B Real. Poté, co nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká případ odebrala přerovskému žalobci Radimu Obstovi a přidělila ho žalobci Arifu Salichovi do Jihlavy, bylo stíhání v srpnu zastaveno.

Na začátku listopadu Vesecká nařídila, aby Čunkovo stíhání pokračovalo, a 7. listopadu podal Čunek demisi. Za dva týdny Salichov Čunkovo stíhání podruhé zastavil. Nyní se spekuluje o možném Čunkově návratu do vlády.

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

ČT: Schůzky byly tři

Pořad ČT informoval o třech schůzkách Němce, Kučery a Andělové, jejíž podřízený vyšetřování předsedy KDU-ČSL dozoroval. Ty se měly odehrát 6. února, 28. února a 17. května. První schůzka se uskutečnila jeden den předtím, než Senát zbavil Čunka imunity, a dva dny před policejním obviněním. Druhého setkání v brněnském hotelu International se zúčastnila i nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká.

Naposledy se Němec, Kučera a Andělová údajně sešli 17. května při otevírání justičního paláce v Jihlavě. V průběhu rautu v restauraci Nika podle ČT Němec s Kučerou prý na Andělovou vyvíjeli tlak, protože vyšetřování Čunka spělo ke konci. Asi tři týdny poté Vesecká odebrala kauzu Obstovi a přidělila ji Salichovi. Důvodem byla Obstova údajná procesní chyba.

ČSSD se o zřízení komise neúspěšně pokoušela již několikrát. Podle Paroubka pořad potvrdil, že do rozhodování justice zasahují lidé závislí na vládě Mirka Topolánka (ODS) i na prezidentovi Václavu Klausovi.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků