Hlavní obsah
 

Rath se cítí být obětí, dokazuje řeč jeho těla

Poslanecká sněmovna v úterý odsouhlasila vydání bývalého středočeského hejtmana a poslance Davida Ratha k trestnímu stíhání. Před tímto hlasováním se hlavní aktér velké korupční aféry ve 45minutovém proslovu pokoušel hájit ze všech sil. Z jeho gestikulace bylo zřejmé, že je přesvědčen, že nic zavrženíhodného nespáchal.

 
Rath se cítí být obětí, dokazuje řeč jeho těla

Gesta, která Rath vystřídal během proslovu, jsou podle slov odbornice na řeč těla Elišky Landovské projevem člověka tvrdého, cílevědomého a také neuvědomujícího si závažnost situace v plné míře.

„Mimické, tedy obličejové svaly Rath příliš nepoužívá, znamená to, že umí držet emoce na uzdě a dobře zvládá sebekontrolu. Jeho místy mohutná gestikulace poukazuje na to, že se jedná o sebevědomého člověka. Opakovanými razantními pohyby rukou do stran se snaží přesvědčit ostatní o tom, že nic závažného nespáchal, že je nevinný,“ řekla Novinkám Landovská.

„Časté rozhlížení se zprava doleva a pohyby obočí nahoru a dolů signalizuje velké překvapení, rozčarování a údiv nad tím, že se do takové situace vůbec dostal,“ podotkla Landovská. Zrychlená gestikulace pak podle ní jasně hovoří o nervozitě a náklon celého těla k posluchačům znamená snahu získat je na svou stranu právě prostřednictvím přiblížení se k nim. Další výrazný pohyb, mávání rukou s brýlemi, ukazuje na potřebu řečníka získat více času k promyšlení další argumentace. Kýváním hlavou se Rath snaží dodat argumentům více vážnosti.

„Rozpřaženýma rukama dávají řečníci najevo vstřícnost, je to gesto upřímnosti a bezelstnosti, symbolické objetí posluchačů, kdy řečník volá: 'Nemám žádná tajná esa v rukávu', popřípadě 'Já to s vámi myslím dobře, vy mě přeci musíte chápat',“ říká Landovská. David Rath během proslovu toto gesto používal opakovaně. Občas také pokrčil rameny, což podle expertky znamená: „No, když myslíte, já vás už nemůžu ničím víc přesvědčit, už mi dochází logické argumenty.“

Cítí se být v právu

Je zřejmé, že základní principy řečnické gestikulace nejsou Davidu Rathovi cizí a že se prostřednictvím řeči těla snaží nedávat na sobě znát negativní rozpoložení. „Chce působit věrohodným a vyrovnaným dojmem. Jeho pohyby také jasně vypovídají o tom, že se navzdory všemu cítí být v právu,“ poznamenala Landovská s tím, že jde o člověka, který si jde velice tvrdě za svým.

„Rath má pocit, že se stal obětí okolností a že dělal to, co dělali všichni ostatní. Nedokáže se srovnat s tím, že ostatním to prošlo a jemu ne,“ dodává.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků