Hlavní obsah
Sněmovní kancléř došel k tomu, že David Rath peníze na reprezentaci či dopravu nepotřebuje. Foto: Jan Handrejch, Právo

Rath přišel o 30 tisíc z platu, ve věznici náhrady na reprezentaci či ošatné nepotřebuje

Na účet poslance Davida Ratha bude docházet o 29 000 korun méně než obvykle. Kancléř Poslanecké sněmovny Petr Kynštetr rozhodl, že zákonodárce, který sedí ve vazbě, nepotřebuje pobírat k platu všechny finanční náhrady. Upozornila na to Mladá fronta Dnes.

Sněmovní kancléř došel k tomu, že David Rath peníze na reprezentaci či dopravu nepotřebuje. Foto: Jan Handrejch, Právo
Rath přišel o 30 tisíc z platu, ve věznici náhrady na reprezentaci či ošatné nepotřebuje

Rath i po svém zatčení pobíral k platu 56 000 Kč hrubého měsíčně i veškeré náhrady na dopravu, reprezentaci, stravné a ošatné. Tyto náhrady jsou podle zákona vypláceny paušálně, ať poslanec daný měsíc cestuje, reprezentuje a kupuje obleky, či nikoli.

Doposud se zdálo, že peníze nelze Rathovi sebrat. "Litera zákona je skutečně taková, logiku to však v nastalé situaci žádnou nedává. Občanům, kteří platí poctivě daně, se dá takový nesmyslný postup těžko vysvětlit. Proto jsem přivítala, když mě pan kancléř informoval, že po poradě s právníky vyplácení náhrad poslanci Rathovi zastaví," řekla MfD šéfka Sněmovny Miroslava Němcová.

Němcová postup schvaluje i přesto, že Sněmovně hrozí soud, u kterého by se Rath mohl nevyplacených náhrad domáhat. "Existuje naděje, že soud rozhodne podle logiky, a nikoli striktně podle litery zákona. Pak by to byl cenný precedens pro další podobné případy. Pokud ne, žádné velké ztráty Sněmovně nehrozí. Náhrady by se vyplatily zpětně a k tomu možná nějaká menší pokuta," řekla Němcová.

Rathův advokát Adam Černý nemá informace, že by chtěl jeho klient na krok Sněmovny reagovat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků