Hlavní obsah
Europoslanec Miloslav Ransdorf (KSČM) Foto: Milan Malíček, Právo

Ransdorf: Může to být provokace, chtěl jsem zjistit dědictví

Český europoslanec za KSČM Miloslav Ransdorf nechtěl ve švýcarské bance vybírat peníze, chtěl pouze informace k dědictví po občance Švýcarské konfederace, která zemřela v roce 2005. Dědicem má být český občan. Ransdorf to uvedl v rozhovoru pro Parlamentní listy.

Europoslanec Miloslav Ransdorf (KSČM) Foto: Milan Malíček, Právo
Ransdorf: Může to být provokace, chtěl jsem zjistit dědictví

Míní, že kauza mohla být připravená provokace a může souviset s jeho odporem k politice špiček Evropské unie ve věci imigrace, Sýrie a Ukrajiny. Věří tomu, že v případě potřeby uhájí nevinu před jakýmkoli nezávislým soudem.

V žádném případě podle něj nemělo jít o jakékoli dědictví po příslušníkovi SS, jak některá média uváděla, či o majetek Židů, kteří si jej v bance za války uschovali. [celá zpráva]

Podle Ransdorfa nebylo účelem návštěvy cokoliv z banky získat.

„Šlo pouze o zjištění, zda je bance něco známo o nějaké situaci, zda dostala dopis postiženého a zda na něj odpověděla, a pokud neodpověděla, tak proč,” řekl.

Dědicem má být český občan, který se na Ransdorfa obrátil prostřednictvím své známé a svého manažera. „Ta mi potvrdila, že jej osobně zná a že dědic má zdravotní komplikace. Zejména jsem pak v této věci komunikoval s panem P.G. Dědice osobně vůbec neznám. Bylo mi řečeno, že pan P.G. je jeho obvyklý zmocněnec,” uvedl.

Očekával jiný vývoj

Předpokládal, že v bance zjistí potřebné informace. „Věc se však vyvinula zcela jinak, než jsem očekával. Vzniká tak řada zvláštních podezření. Skoro to budí dojem připravené provokace a toho, že mne někdo dlouhodobě odposlouchával," míní europoslanec.

Švýcarská policie zadržela Ransdorfa spolu se třemi Slováky ve čtvrtek v curyšské bance a vyslýchala je kvůli podezření z finančního podvodu. Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák řekl, že švýcarská policie zadržela čtveřici kvůli podezření, že se v curyšské bance pokusili o převod vysoké částky peněz na základě dokumentů, které neodpovídaly skutečnosti. Slovenská média uvedla, že transakce se týkala částky 350 miliónů eur (9,45 miliardy korun).

„Kauza je medializovaná a poškozuje nejen mne, ale i Evropský parlament, Českou republiku a i politickou stranu, za kterou jsem byl zvolen. Nelze tolerovat, aby se šířily informace, které neodpovídají pravdě,” řekl politik.

Odpovědi od Kaliňáka

Proto se prý obrátí na slovenského ministra vnitra se žádostí o sdělení, z čeho čerpal údaje, které o celé kauze uváděl na internetu. S žádostí o pomoc se hodlá také obrátit na švýcarského velvyslance.

Chce, aby prostřednictvím švýcarských orgánů byly na internetu zveřejněny audiovizuální záznamy jednání v bance. „Nepochybuji o tom, že takovéto záznamy existují,” řekl.

Ransdorfa zároveň mrzí to, že mu představitelé KSČM nevyjádřili podporu. „Místo toho začínají zdůrazňovat, že jsem europoslancem de facto proti jejich vůli, že mám vyvodit odpovědnost z celé kauzy,” poznamenal. Okolnosti zadržení ve švýcarské bance má svým spolustraníkům vysvětlovat v úterý ráno.

Podle zpravodajského webu Aktuality.sk byl už Ransdorf a tři Slováci obviněni z majetkové trestné činnosti. [celá zpráva]

Ransdorf ale v rozhovoru pro Parlamentní listy o obvinění nemluví, věří tomu, že se ničeho nedopustil.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků