Hlavní obsah
Miroslav Ransdorf u Krajského soudu v Plzni Foto: Patrik Biskup, Právo

Ransdorf hájil Asada jako garanta sekulární Sýrie, IS je podle něj dítkem USA

Otázce migrantů se věnovali v nedělní diskusi v České televizi ministr obrany Martin Stropnický (ANO) a komunistický europoslanec Miloslav Ransdorf, který hájil spiklenecké teorie a viděl za válkou v Sýrii ruku USA, jejímž dítkem je Islámský stát. Za jediného garanta stabilní a sekulární Sýrie považuje syrského prezidenta Bášara Asada.

Miroslav Ransdorf u Krajského soudu v Plzni Foto: Patrik Biskup, Právo
Ransdorf hájil Asada jako garanta sekulární Sýrie, IS je podle něj dítkem USA

K vlně migrantů Ransdorf uvedl: „Ten proces není spontánní, je řízený, řídí ho americké a turecké tajné služby. USA se dlouho snažily zlikvidovat režim Bašára Asada. Natahali tam lidi z Afghánistánu a Pákistánu a kam teď s nimi - do Evropy. Cílem je oslabit a destabilizovat Evropu.“ Když Stropnický namítl, že jde o Putinovu propagandu, Ransdorf kontroval: „Nevěříte, že jde o boj mezi centry kapitálu?“  Zmínil v tomto případě i dohodu o transatlantické ekonomické spolupráci TTIP , která podle něj oslabuje Evropu.“

Ransdorf se vyjádřil i k otázce syrského prezidenta: „Bášar Asad je jediným a efektivním garantem stabilní sekulární Sýrie. Momentálně tam nikdo jiný není. Spojené státy se snažily Asada za každou cenu svrhnout a podporovaly islamisty. Islámský stát je jejich dítě.“ Komunista ještě dodal: „Nemyslete si, že Islámský stát je stát, je to projekt, který měl destabilizovat Sýrii.“

Stropnický opět namítal, že Ransdorf vždy končí u útoků na USA. Na to mu komunistický europoslanec citoval íránskou zprávu o amerických letadlech přistávajících na letištích v oblastech kontrolovaných IS. Ministr dodal, že pokud ví, jediné cizí letiště zřejmě v Sýrii budují Rusové.

Pohádali se i v hodnocení tureckých útoků na Kurdy, na jejichž podpoře jako jedné z mála efektivních sil bojujících proti IS se shodli. Stropnický odmítl generalizaci, že by Turecko bombardovalo Kurdy. Podle něj se útočí jen na teroristickou organizaci PKK.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků