Hlavní obsah
Lokální povodně v Pusté Rybné na Svitavsku Foto: kraje Pardubického HZS, ČTK

Pustou Rybnou vyplavila blesková povodeň

Silná sobotní bouřka vyplavila obec Pustá Rybná na Svitavsku. Voda z místního potoka Hlučál a jeho přítoků tu zatopila deset domů a zničila cesty uvnitř obce, škody jdou do milionů. Vydatné deště hrozí i v neděli.

Lokální povodně v Pusté Rybné na Svitavsku Foto: kraje Pardubického HZS, ČTK
Pustou Rybnou vyplavila blesková povodeň

„Byla to opravdu blesková povodeň. Za necelé dvě hodiny napršelo více než 100 milimetrů srážek. Kdo mohl, pomáhal zachránit, co se dalo. I když v některých případech už se nedalo,“ řekla starostka obce Helena Pazderová (bezp., zvolena na kandidátce Sdružení nezávislých kandidátů)

Vylití potoka podle ní odnesly především domy stojící v okolí návsi, kde se potok a jeho přítoky slévají. „A protože jsme v kopcích, voda byla hodně rychlá a pobrala cesty. Jsou v nich metrové strouhy. Jsme zavaleni kamením, asfaltem a obrovskými kameny z cest,“ řekla starostka agentuře ČTK.

Podobně postižené, i když ne v takovém množství, byly i další obce na Svitavsku.

Místní hasiči se od sobotního večera věnovali převážně čerpání vody, na Pardubicku a Chrudimsku zase výrazně převažovaly zásahy u spadlých stromů.
V Libereckém kraji způsobily přívalové deště potíže nejprve na Liberecku a Jablonecku, během sobotního podvečera se pak bouřka přesunula na Českolipsko.

Voda vytopila několik domů v Novém Boru a a ve Sloupu v Čechách hořela rekreační chata po zásahu bleskem. „Škoda po požáru naštěstí není velká, odhaduje se na 100 tisíc korun, velkou část se podařilo uchránit,“ řekl mluvčí hasičů Jan Přerovský.

V době mše spadl na kostel strom

Ve Skalici u České Lípy zase v sobotu vpodvečer spadl vzrostlý smrk na zdejší kostel sv. Anny, a to v době, kdy tu právě probíhala mše.

„Z kostela jsme evakuovali 12 lidí,“ řekl mluvčí hasičů. Podle skalického starosty Jiřího Löffelmanna (SLK) popadalo stromů v obci víc. „Žádnou další větší škodu už ale nezpůsobily. Kromě kostela nejvíce utrpěly nezpevněné cesty,“ řekl Právu Löffelmann.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků