Hlavní obsah
 

První razie v příhraničí na EET, třetina stánkařů nevydala účtenky

Žádná panika, žádné narychlo pozavírané stánky či bezhlavý úprk. Vietnamští obchodníci s klidem pozorovali, jak do areálu tržnice ve Folmavě na Domažlicku ve středu po poledni najížděla vozidla celní a finanční správy. Začala první kontrola fungování elektronické evidence tržeb u stánkových prodejců v celém česko-německém příhraničí.

 
První razie v příhraničí na EET, třetina stánkařů nevydala účtenky

„Akce se dnes koná na vybraných tržnicích od ústeckého až po jihomoravský kraj. Kromě kontroly EET jsme se zaměřili také na prodej padělků či omamných a psychotropních látek,“ řekl Právu Martin Tázler z Generálního ředitelství cel. Podle něho při těchto kontrolách celní správa zpravidla reaguje na podněty od občanů.

Razie probíhala podle připraveného scénáře. Ke stánkům se nejprve v předstihu vydali kontroloři, kteří předstírali, že jsou běžní zákazníci. Účtenky pak porovnávali s údaji na serverech finanční správy přímo na místě v mobilní kanceláři.

Třetina z kontrolovaných nevydala účtenky

„Z deseti kontrolních nákupů jsme ve čtyřech případech nedostali účtenku,“ zhodnotila výsledek akce na folmavské tržnici Michaela Hošťálková z Finančního úřadu pro Plzeňský kraj.

Provinilí prodejci měli stejnou obhajobu: „Já jen zaskakuji za kamaráda. Je na dovolené,“ tvrdili a jako důkaz stáhli roletu, kde bylo fixou napsáno, od kdy do kdy je údajný vlastník stánku pryč.

V Plzeňském kraji kontroloři během dne prověřili 22 stánkařů na EET, kromě Folmavy ještě na Svaté Kateřině u Rozvadova. A celková bilance? Třetina z nich nevydala účtenky. „Zahájíme s nimi správní řízení, kde mohou dostat pokuty až do výše 50 tisíc korun,“ sdělila Jitka Blahutová z plzeňského celního úřadu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků