Hlavní obsah
Anežka s matkou, orlicí Libavou Foto: Enrico Gombala

První české orlí mládě dostalo jméno Anežka

Ochráncům přírody se podařilo zkontrolovat první hnízdo s mládětem orla skalního, které se po více než 100 letech vylíhlo na českém území. A první zjištění jsou nadmíru pozitivní. Kromě toho, že je mládě zdravotně zcela v pořádku a vyvíjí se optimálně, je už známé i jeho pohlaví. Je to samička. Ochránci přírody ji symbolicky pojmenovali Anežka.

Anežka s matkou, orlicí Libavou Foto: Enrico Gombala
První české orlí mládě dostalo jméno Anežka

„Je to první mládě, takže dostalo jméno od písmene A,“ usmál se Petr Orel, který je vedoucím projektu na záchranu těchto orlů.

Anežka se vylíhla v polovině května ve vojenském prostoru Libavá na pomezí Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Přivedli ji na svět rodiče, kteří k nám přiletěli ze Slovenska.

Ranní tělocvik Anežky

Foto: Enrico Gombala

„Mládě váží v pěti týdnech 2500 gramů. Bylo okroužkováno odečítacím kroužkem,“ popisoval dále Orel s tím, že na hnízdě byla spousta zbytků potravy, takže Anežka určitě netrpí hladem. Rodiče se podle něj o mládě starají vzorně. „Nejkritičtější období máme za sebou, ale dokud Anežka nebude kroužit kolem hnízda, tak vyhráno není,“ upozornil ještě Orel.

Orli přilétají z Karpat

Na hnízdo ochránci přírody připevnili malou kameru, aby jej mohli monitorovat. To, že se po více než 100 letech ve volné přírodě v Česku vylíhlo mládě vyhubeného orla skalního, totiž považují za obrovský úspěch. Ten se ale dostavil až po sedmi letech projektu Návrat orla skalního do České republiky.

Anežka v hnízdě

Foto: Enrico Gombala

„Po prvních neúspěších přišel konečně dlouho očekávaný úspěch. První hnízdění orlů skalních v Česku jsme totiž zaznamenali už v roce 2010, pak i v roce 2011. Byla však neúspěšná. Loňský rok byl navíc velmi špatný, zaznamenali jsme nenahraditelné ztráty zmizením orlího páru Davida a Filomény, zastřelen byl také orlí samec Urban,“ zavzpomínal Petr Orel a upozornil na to, že po zprávě o narození mláděte se bohužel zvýšil zájem o některé lokality na Libavé. „Důrazně proto žádáme všechny zvědavce, aby orlí rodinku nechali na pokoji.“

Anežka se váží, má 2,5 kila

Foto: Enrico Gombala

Výjimečný projekt podle ochránců nastartoval předpokládaný posun karpatské populace orlů skalních na vhodné lokality u nás.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků