Hlavní obsah
Prvňáků letos nastoupí do základních škol o několik tisíc víc než loni. Foto: Lucie Fialová, Právo

Prvňáčků letos přibude, do škol jich nastoupí 112 tisíc

Do prvních tříd základních škol letos nastoupí o sedm tisíc školáků víc než loni. Prvňáčků tak bude přes 112 tisíc, informoval ředitel odboru komunikace ministerstva školství Marek Zeman. Na základní školy bude podle něj chodit v novém školním roce přibližně 833 tisíc žáků, což je zhruba o 25 tisíc víc než loni.

Prvňáků letos nastoupí do základních škol o několik tisíc víc než loni. Foto: Lucie Fialová, Právo
Prvňáčků letos přibude, do škol jich nastoupí 112 tisíc

Na základních školách bude podle ministerstva školství více žáků prvního stupně. Bude jich 509 tisíc, zatímco žáků druhého stupně bude 324 tisíc.

„Jde o názornou ukázku demografických trendů v české společnosti, kdy vedle sebe působí vlna silnějších populačních ročníků dětí narozených po roce 2002 vzdělávající se na prvním stupni základních škol a naopak vlna populačně slabých ročníků dětí narozených v letech 1995–1999, která se vzdělává na středních školách,“ vysvětlil tento trend první náměstek ministerstva školství Jindřich Fryč.

Naopak na středních školách bude formou denního vzdělávání studovat o 19 tisíc studentů méně než loni, tedy zhruba 410 tisíc. „Z toho v oborech gymnázií se bude vzdělávat 127,5 tisíce žáků, v ostatních oborech středního vzdělání s maturitní zkouškou se bude vzdělávat 182,9 tisíce žáků a v oborech středního vzdělání a středního vzdělání s výučním listem 99,1 tisíce žáků,“ upřesnil Zeman.

Na střední školy přitom nově přibude asi 102 tisíc žáků, z toho 22 tisíc nastoupí na gymnázia. „Ve srovnání s předchozím školním rokem můžeme konstatovat, že počet podaných přihlášek, přijetí, úspěšnost uchazečů a počet odevzdaných zápisových lístků v 1. kole přijímacího řízení na střední školy zůstává stabilní,“ doplnil Fryč.

V loňském školním roce absolvovalo střední školu necelých 93 tisíc studentů, což je o čtyři tisíce méně než v předchozím školním roce.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků