Hlavní obsah
Volební model Aisa Foto: Právo

Průzkum: Koalice mírně ztrácí, nejvíc babišovci

Těsně před nástupem letních dovolených koaliční strany u voličů oslabily. Pokud by se koncem června konaly volby, vyhrálo by je sice jasně ANO Andreje Babiše se ziskem 27 procent hlasů, ale hnutí opět klesla podpora.

Volební model Aisa Foto: Právo
Průzkum: Koalice mírně ztrácí, nejvíc babišovci

Druhou nejsilnější stranou zůstává soc. dem. s 19,5 procenta hlasů. ANO ztratilo dva procentní body, soc. dem. a KDU-ČSL po jednom. Lidovci se už dostali nebezpečně blízko k pětiprocentní hranici nutné pro vstup do Sněmovny. Vyplývá to z volebního modelu TNS Aisa, který v neděli zveřejnila ČT.

Třetí by byla KSČM (13,5 procenta), následuje TOP 09 (10 procent), ODS (8,5 procent) a lidovci (5,5 procenta). Jediné strany, které mírně posílily, byly obě pravicové partaje (o půl procenta) a komunisté (o 1,5 procenta).

„Preference hnutí ANO opětovně mírně poklesla, zejména u skupiny lidí ve věku 30–44 let a mezi podnikateli, zatímco preference KSČM pokračují v mírném růstu, zejména mezi zaměstnanci a indikativně také u lidí ve věku 18–29 let a 45–59 let,“ uvedla agentura.

Úsvit ztrácí

Z nevládních stran by se pětiprocentní hranici pro vstup do Sněmovny přiblížili piráti (3,5 procenta), zelení (2,5 procenta), nová strana Tomia Okamury Svoboda a přímá demokracie a Svobodní (po dvou procentech).

Z propočtů Práva vyplývá, že by ANO mohlo se soc. dem. vytvořit pohodlnou většinu 118 hlasů, s lidovci by měli ústavní většinu 128 hlasů. ANO by mohlo vládnout i s pravicí (111 hlasů), ale spolupráci s ODS a TOP 09 Babiš dlouhodobě odmítá.

„Pro červnový volební model je charakteristický značný úbytek preferencí hnutí Úsvit, a naopak nárůst příznivců hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD), tedy hnutí, které založil Tomio Okamura po odchodu z Úsvitu,“ dodala agentura.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků