Hlavní obsah
Jaký výsledek referenda o brexitu si Češi přejí Foto: David Ryneš, Novinky

Proti brexitu je 60 procent Čechů

Tři z pěti Čechů si nepřejí, aby Velká Británie vystoupila z Evropské unie. Opačný názor zastává 22 procent lidí. Vyplývá to z bleskového průzkumu agentury Median pro Český rozhlas. Britové budou o setrvání v Unii hlasovat v referendu ve čtvrtek.

Jaký výsledek referenda o brexitu si Češi přejí Foto: David Ryneš, Novinky
Proti brexitu je 60 procent Čechů

Pokud by podobnou možnost měli občané České republiky, vyslovila by se pro setrvání v osmadvacítce necelá polovina z nich, uvedl rozhlas.

V souvislosti s takzvaným brexitem, tedy odchodem Londýna z Unie, se Češi obávají především ekonomických dopadů. Lidé mají strach hlavně ze ztráty pracovních míst a omezení exportu.

Výsledky průzkumu podle rozhlasu ukazují, že vystoupení Británie z evropské osmadvacítky si nepřejí voliči většiny českých parlamentních stran, zejména opoziční TOP 09 a trojice koaličních stran – ANO, ČSSD a lidovců. Naopak nejsilnější skupina příznivců brexitu je u voličů Úsvitu, komunistů a ODS.

Pokud by se referendum o setrvání v unii konalo v Česku, hlasovalo by podle Medianu pro možnost zůstat 49 procent respondentů.

Naopak pro odchod ČR z EU by se vyslovila více než třetina dotázaných, zatímco 12 procent by se referenda nezúčastnilo a zbytek dotázaných nedokázal odpovědět. Po odečtení odpovědí respondentů vylučujících svou účast v referendu by vyhráli stoupenci setrvání Česka v unii v poměru 59 ku 41.

Anketa
Jste pro setrvání Velké Británie v EU?
Ano
31.2 %
Ne
68.8 %
Celkem hlasovalo 7068 čtenářů.

Související téma:

Ilustrační foto.

Foto: koláž Novinky.cz s použitím Profimedia.cz

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků