Hlavní obsah
Alegorický Václav Klaus třímá českou standartu se symboly srpu a kladiva. Foto: Milan Malíček, Právo

Protest umělců byl podle Klause dětinský a směšný

Prezident Václav Klaus pokládá čtvrteční happening umělců na Pražském hradě za směšný a dětinský. Umělci nazvali svou akci Počemu? (rusky proč) a chtěli v ní upozornit na prezidentovy nadstandardní vztahy s Ruskem.

Alegorický Václav Klaus třímá českou standartu se symboly srpu a kladiva. Foto: Milan Malíček, Právo
Protest umělců byl podle Klause dětinský a směšný

"Já bych těmto lidem nevzkázal nic, protože jim se nic vzkázat nedá. Oni nechtějí nic slyšet a jejich názory jsou směšné a dětinské, abych neřekl hrubější slovo," odpověděl v pátek Klaus po jednání s ruským prezidentem Dmitrijem Medvěděvem na dotaz, co by vzkázal svým domácím kritikům, kteří mu vyčítají údajně příliš proruské postoje.

 

Já bych těmto lidem nevzkázal nic, protože jim se nic vzkázat nedá. Oni nechtějí nic slyšet a jejich názory jsou směšné a dětinské, abych neřekl hrubější slovo.
Václav Klaus, prezident ČR

 

Klaus se pak ještě k pražskému happeningu sám vrátil v odpovědi na dotaz, zda se bude stýkat s ruskými disidenty podobně jako s kritiky Evropské unie typu irského odpůrce lisabonské smlouvy o reformě EU a zakladatele celoevropského hnutí Libertas Declana Ganleyho.

"Jestli se jednoduchým způsobem dává rovnítko mezi disidentem v Sovětském svazu a jestli se stejným způsobem používá toto slovo dnes v Rusku, dvě desetiletí po pádu komunismu a Sovětského svazu, tak to jsou hloupé zkratky. S režimem v naší zemi nesouhlasí ti, kteří včera stáli na Hradčanském náměstí. To je otázka, zda s těmito disidenty se máme setkávat, anebo ne," řekl.

Protest proti některým výrokům, jednání a vystupování prezidenta Václava Klause zorganizovali umělci, z nichž někteří proti Klausovi vystupují dlouhodobě, třeba sochař David Černý. Vadí jim zejména jeho údajná proruská orientace.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků