Hlavní obsah
 

Prohlédněte si zdemolované pendolino zevnitř

Havarované pendolino opustilo v pátek odpoledne železniční depo v Bohumíně a zamířilo do Prahy. Souprava pojede sníženou rychlostí 40 kilometrů za hodinu a do svého domovského depa dorazí v sobotu. Příští týden se podrobí komisionální prohlídce a následně se budou analyzovat data z obou černých skříněk.

 
Prohlédněte si zdemolované pendolino zevnitř

Do Bohumína byla souprava odtažena po nehodě a technici ji uvedli do takového stavu, aby se mohla přesunout do Prahy.

„V Bohumíně se podařilo vytáhnout data z první černé skříňky, která byla umístěna v zadní části vlaku. Z těchto dat bude mimo jiné zjištěna rychlost vlaku v době nárazu. V Praze se bude hledat i další černá skříňka, která je ve zničené přední části vlaku. Měla by obsahovat data o chování strojvůdce a celého vlaku, zjistí se z ní například, jak dlouho strojvedoucí brzdil, než došlo k nárazu a další údaje potřebné pro znalecké zkoumání,“ uvedl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Poničené pendolino v bohumínském depu

Foto: Aleš Honus, Právo

„Pendolino jezdí běžně rychlostí asi 160 kilometrů a v současné době odhadujeme, že v době střetu strojvedoucí snížil rychlost na zhruba 140 kilometrů v hodině. Ale je to pouze odhad, musíme si počkat na přesné údaje z černé skříňky,“ dodal Drápal.

Poničené pendolino opouští bohumínské depo

Foto: Aleš Honus, Právo

Komisionální prohlídka také zjistí rozsah poškození celé soupravy po nehodě. „Zjistí se nutný rozsah oprav a na základě těchto zjištění se rozhodne o dalším osudu soupravy,“ informoval mluvčí ČD Petr Šťáhlavský.

Dráhy jsou v kontaktu s výrobcem vlaku i jeho experty. „Odborné expertizy budou probíhat v příštích dnech a týdnech a následné rozhodnutí o budoucnosti jednotky lze tedy očekávat nejdříve v horizontu několika týdnů,“ dodal Šťáhlavský.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků