Hlavní obsah
Andrej Babiš (ANO) Foto: Petr Horník, Právo

Problémem nebyl program, ale stíhaný Babiš, glosují politici krach jednání

Politici v reakci na krach jednání mezi ANO a ČSSD o budoucí vládě vesměs připomínají, že vzniku kabinetu s důvěrou nebrání ani tak programové neshody, jako osoba trestně stíhaného premiéra Andreje Babiše (ANO). ČSSD po čtvrtečním nočním jednání oznámila, že jednání končí.

Andrej Babiš (ANO) Foto: Petr Horník, Právo
Problémem nebyl program, ale stíhaný Babiš, glosují politici krach jednání

Předseda ODS Petr Fiala míní, že pokus sestavit vládu by měl dostat po Andreji Babišovi někdo jiný. „Někdo, kdo představí plán a bude mít předpoklady vytvořit vládu v souladu s Ústavou. Ukončeme toto divadlo a vraťme se k pravidlům parlamentní demokracie,” vyzval. Klíč k řešení situace má podle něj hnutí ANO.

„Za 167 dnů od voleb A. Babiš nepochopil jednoduchou větu: 'Necelých 30 procent hlasů není většina',” shrnul šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

Na Babiše jako viníka současného stavu ukázal nepřímo i šéf Pirátů Ivan Bartoš. „Andrej Babiš dělá, že maká, a přitom svými kroky činí opak a brzdí důležité zákony a práci ostatních,” uvedl a připomněl, že ve Sněmovně leží připravené zákony.

„Sněmovna zase usne a bude se tu kampaňovat na předčasné volby? To není řešení,” dodal.

Lidovci jsou podle svého předsedy Pavla Bělobrádka na předčasné volby připraveni, ale nevidí k nim důvod. „Jsou až poslední možností, přičemž jiné ještě nebyly vyčerpány,” tvrdí.

Rovněž podle místopředsedy lidovců Mariana Jurečky existuje několik možností k sestavení vlády. „Hnutí ANO ty možnosti zná. Je na nich, jak s nimi naloží a jestli dostane přednost zájem občanů nebo zájmy osobní,” uvedl.

Předseda hnutí STAN Petr Gazdík připomněl, že sociálním demokratům nešlo ani tak o ministerstvo vnitra, jak tvrdí Babiš, ale vadil jim trestně stíhaný premiér.

„Podle mě je tak viníkem krachu jednání hnutí ANO,” konstatoval a připomněl, že jednání ztroskotala na neústupnosti ANO.

Rovněž šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek připomněl, že problémem nebyly programové neshody, nýbrž osoba Andreje Babiše. „Prezident s minimální odpovědností k Ústavě a svojí zemi by teď pověřil druhým pokusem jiného politika. Co udělá ten náš, to ví jen on. Možná ještě Lavrov...,” odtušil s odkazem na ruského ministra zahraničí.

Jasno má o důvodech krachu jednání SPD. Její lídr Tomio Okamura, jemuž by vládní spolupráce s ANO konvenovala, tvrdí, že sociálním demokratům šlo pouze „o koryta pro pana Zaorálka, Chovance, Hamáčka a paní Valachovou”. ANO proto znovu pozval k jednání s SPD.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků