Hlavní obsah
Nespokojení občané žádají novou silnici. Foto: Jan Chmelíček, Právo

Příznivci rychlostní silnice R43 blokovali provoz na Blanensku

Dvacetiminutovou blokádou silnice 1/43 na přechodu pro chodce v Lipůvce vyjádřila v pátek odpoledne asi stovka lidí z obcí na trase z Brna do Boskovic protest proti odkládání stavby rychlostní silnice R 43, která by měla odvádět tranzitní dopravu z jejich ulic.

Nespokojení občané žádají novou silnici. Foto: Jan Chmelíček, Právo
Příznivci rychlostní silnice R43 blokovali provoz na Blanensku

Organizátoři ze Svazku obcí pro výstavbu R 43 v čele s boskovickým starostou Jaroslavem Dohnálkem (ODS) označili za příčinu „několik občanských sdružení, podporovaných současnou koalicí ve vedení města Brna a za tiché podpory Ministerstva životního prostředí“ a vyzvali řidiče, aby volili v krajských volbách podle toho, jak která strana přistupuje k tomuto problému. Obyvatelé městských částí Brna, do kterých by se měl proud aut přemístit podle tzv. „bystrcké varianty,“ prosazované krajem, nebyli přítomni.

Výstavba R43, procházející středem brněnského sídliště Bystrc s 24 tisíci obyvatel, není dosud zařazena v plánech výstavby dálniční sítě České republiky do roku 2020. Občané Bystrce a Troubska poukazují na to, že trasa je v rozporu se směrnicí Evropské komise, podle níž nemohou komunikace tohoto typu procházet zastavěnými sídelními útvary. To je také důvod, proč investor sotva může počítat s evropskými dotacemi na tento účel. Na volání po budování obchvatu Brna místo průtahu tranzitní dopravy jeho ulicemi však zatím kraj neslyší.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků