Hlavní obsah
Premiér Petr Nečas (vpravo) vystoupil na velitelském shromáždění Armády ČR Foto: Kateřina Šulová, ČTK

Přiznejme si, že armáda má velikost jedné divize, připomněl Nečas vojákům

Česká armáda ve čtvrtek absolvovala tradiční Velitelské shromáždění. Vedle vojáků a ministra obrany se jej tradičně zúčastnili i prezident Václav Klaus a premiér Petr Nečas. Politici připomněli, že armáda se potýká s řadou problémů a je potřeba vytvořit strategickou vizi. Nečas mimo jiné uvedl, že lidé by neměli zapomínat na skutečnost, že armáda bez letectva odpovídá svou velikostí "jedné normované divizi".

Premiér Petr Nečas (vpravo) vystoupil na velitelském shromáždění Armády ČR Foto: Kateřina Šulová, ČTK
Přiznejme si, že armáda má velikost jedné divize, připomněl Nečas vojákům

Nečas uvedl, že armádě uškodilo "x reforem", kterými v posledních letech prošla. Uvedl také, že od jeho kabinetu mohou vojáci čekat "tvrdě realistický přístup", a to ať už co do rozpočtových možností, tak ambicí. "Příliš velký majetek a příliš velké zásoby," pojmenoval premiér další bolavá místa.

Premiér zdůraznil, že pověst armádě nekazí vojáci, ale ministerstvo obrany. Doplnil, že je třeba položit si i neortodoxní otázky jako je ta, zda má mít armáda tzv. vševojskový charakter jako dosud. "Nechceme  armádu formální, chceme armádu cvičenou pro boj," připomněl premiér.

Také prezident a vrchní velitel ozbrojených sil Václav Klaus připomněl, že armáda bojuje o důvěru veřejnosti a řada zakázek ministerstva obrany "vyvolávala a vyvolává pochybnosti o své racionalitě a ekonomické výhodnosti". Klaus také odmítl myšlenku, aby rozpočet na obranu byl fixním podílem rozpočtu státu. "To je možné ve vzduchoprázdnu, ale ne v realitě," připomněl Klaus.

Na úvod svého vystoupení si prezident neodpustil malou poklonu, když ocenil, že Velitelské shromáždění je jediným místem, kde "když se hraje hymna, všichni stojí v pozoru". "Velmi pozitivní jev," dodal.

Ministr obrany Alexandr Vondra připomněl aspekty, které bude obsahovat připravovaná bílá kniha jeho resortu. Vondra upřesnil premiérovo tvrzení o nadbytku majetku, když dodal, že jen nemovitostí má armáda ve správě na 17 000.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků