Hlavní obsah

Při zateplování školky v Ústí zazdila firma hnízdící rorýse

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Ústí nad Labem

V objektu jedné z mateřských škol v Ústí nad Labem stavební firma o víkendu zazdila hnízdící rorýse, kteří jsou přitom zvláště chráněným druhem. Na případ upozornil ústecký ornitolog Václav Beran. Několik mláďat uhynulo. Na hnízdění ptáků neupozornil firmu majitel budovy, kterým je magistrát. Případem se zabývá Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP).

V Ústí nad Labem zazdili hnízdiště rorýsůVideo: Česká společnost ornitologická

 
Článek

Zazděno bylo 19 hnízd, ve kterých byla vajíčka nebo mláďata. „Některá mláďata byla i uhynulá, protože od soboty tam byla bez potravy. Ihned jsme zahájili šetření,“ uvedl mluvčí inspekce Jiří Ovečka. Mateřská škola U plavecké haly se momentálně rekonstruuje a děti ji nenavštěvují.

„Když jsem šel v neděli večer okolo, všiml jsem si, že se školka zatepluje a lítá kolem ní velké hejno rorýsů, kteří naletovali na zateplenou část, ale nemohli se dovnitř dostat, protože otvory byly zakryté,“ řekl Beran, který kontaktoval ČIŽP.

„Viděli jsme rorýse zoufale na objekt nalétávat. Provedli jsme inspekci endoskopickou kamerou. Ve všech šesti kontrolovaných dírách jsme našli živá nebo mrtvá mláďata, předpoklad je, že obdobně to vypadalo v ostatních,“ uvedl Beran.

Termální koupaliště Podhájska nesmí čerpat vodu z vrtu, podle inspekce falšovalo povolení

Evropa

Stavební firma všechny otvory okamžitě odhalila, aby umožnila ptákům návrat na hnízdo. „Objekt patří magistrátu a zaměstnanci školky o hnízdění rorýsů zřejmě museli vědět, pravděpodobně tam nehnízdili poprvé, mohli na to upozornit,“ uvedl Ovečka. „Je to velmi závažný problém, je to porušení dvou zákonů, zákona o ochraně přírody a krajiny, protože rorýs je zvláště chráněný druh v kategorii ohrožený, tudíž bylo potřeba mít výjimky pro zásah do jeho hnízdiště, a je to i porušení zákona o týrání zvířat, zvířata trpěla,“ uvedl Beran.

Obec děsí prohlubování obřího lomu

Domácí

Hnízdění ptáků na budovách se podle Berana řeší v České republice přes 20 let. „Jsou na to manuály, úředníci by měli rutinně před zásahem na podobné stavbě nechat provést průzkum odborně způsobilou osobou, a pokud by se ukázalo, že může docházet k hnízdění, tak by se měla vyřídit výjimka a úřad ochrany přírody by měl stanovit podmínky, za jakých bude stavba probíhat. K ničemu takovému tady nedošlo,“ zdůraznil Beran.

Vědci z Olomouce vyvinuli „šumák“, který vyčistí kontaminovanou vodu

Věda a školy

Podle něj je běžné, že se při zateplování budov na ptáky myslí. „V nedalekých Lovosicích běžně vznikají budky na panelácích. Drážďany jsou hrdé na to, že mají více než 120 tisíc hnízdních budek,“ uvedl ornitolog. Podle něj stavba budek není technicky náročná. „A je možné se vyvarovat takovýmto hororovým situacím,“ řekl Beran

Česká ornitologická společnost zvažuje ve věci podání trestního oznámení kvůli týrání zvířat.

Foto: Profimedia.cz

Rorýs. Ilustrační foto

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám