Hlavní obsah
František Čuba Foto: archiv, Právo

Prezident chce kolem sebe lidi s temnou minulostí, opřel se Bendl do Čuby

Ministra zemědělství Petra Bendla (ODS) v úterý zvedla ze židle informace, že si budoucí prezident Miloš Zeman nechá v úřadě radit v oblasti zemědělství od bývalého předsedy JZD Slušovice Františka Čuby. Podle Bendla jde o člověka s temnou minulostí spjatou s komunistickým režimem.

František Čuba Foto: archiv, Právo
Prezident chce kolem sebe lidi s temnou minulostí, opřel se Bendl do Čuby

"Prezident nemá v zemědělství žádné pravomoci a je smutné, že se chce obklopovat význačnými členy KSČ a přáteli komunistického režimu, který v zemědělství zdevastoval spousty lidských osudů," reagoval Bendl na Zemanův záměr nechat si od Čuby radit v oblasti zemědělské politiky.

"Pan Čuba je člověk s temnou minulostí, jejíž kořeny obrostlé politickým kšeftařením sahají ještě do totalitní doby naší země," zhodnotil Bendl minulost představitele někdejšího "slušovického zázraku".

Zeman už vloni na podzim avizoval, že se Čuba stane jeho zemědělským poradcem. V úterý to potvrdil na společném obědě v restauraci v Loretánské ulici.

Kalousek: Ať mu radí třeba kocour Mikeš

Také podle ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) je celkem zvláštní, že Zeman bude mít zemědělského poradce, když jeho kompetence do resortu zemědělství vůbec nezasahují.

"Vzhledem k tomu, že v kompetencích prezidenta republiky zemědělská politika není ani v ústavě ani v zákonech, tak je úplně jedno, kdo bude panu prezidentovi radit. Může to být klidně kocour Mikeš, kozel Bobeš nebo pan inženýr Čuba," řekl Právu Kalousek.

Čuba za komunistického režimu zastával post předsedy JZD Agrokombinátu Slušovice. Pod jeho vedením se původně zemědělské družstvo postupně zaměřovalo více na elektroniku nebo strojírenství. V řízení podniku zavedl prvky fungující v tržní ekonomice.

Anketa
Považujete Františka Čubu za muže s "temnou minulostí"?
Ano
23.1 %
Ne
76.9 %
Celkem hlasovalo 19088 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků