Hlavní obsah
Kandidát na ministra pro lidská práva Jan Chvojka Foto: Michal Krumphanzl, ČTK

Prezident byl spokojen, prohlásil budoucí ministr Chvojka po schůzce se Zemanem

Prezident Miloš Zeman se v úterý odpoledne sešel s poslancem Janem Chvojkou (ČSSD), který má na konci listopadu po Jiřím Dienstbierovi převzít křeslo ministra pro lidská práva. Chvojka Zemanovi nastínil priority, které chce během svého působení prosazovat. Zeman byl podle něj s jeho plány spokojen.

Kandidát na ministra pro lidská práva Jan Chvojka Foto: Michal Krumphanzl, ČTK
Prezident byl spokojen, prohlásil budoucí ministr Chvojka po schůzce se Zemanem

„Schůzka byla velmi příjemná. Řekl jsem panu prezidentovi, jaké mám priority a jak se chci úřadu věnovat. Podle mého názoru byl pan prezident spokojen,“ řekl po jednání budoucí člen Sobotkova kabinetu.

Základní teze je podle něj taková, že lidská práva náleží všem bez ohledu na etnikum a pohlaví a že je potřeba věnovat se všem lidem bez rozdílu. „Takto bych chtěl vést svůj úřad,“ podotkl.

O konkrétnější agendě však před novináři nemluvil. Prý ji chce představit na tiskové konferenci po svém jmenování, které bude 30. listopadu.

Řešili střet zájmů

Chvojka, který prezidentovi přinesl izraelské bílé víno, se Zemanem kromě lidských práv řešil také zákon o střetu zájmů. Poslanec totiž předložil jeden z pozměňovacích návrhů, který má omezit byznys ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše.

„Pan prezident řekl svůj názor, já jsem řekl svůj. O neústavnosti zákona řeč nebyla,“ popsal Chvojka. Zákonem přezdívaným lex Babiš se má ve středu po jednání vlády zabývat koaliční rada, na půdě Sněmovny ho poslanci budou řešit příští úterý.

Konec v zastupitelstvu

Dienstbierův nástupce v úterý také uvedl, že si ponechá poslanecký mandát, ale má v plánu vzdát se místa v zastupitelstvu Chrudimi.

Zeman se v úterý rovněž sešel s dalším budoucím členem kabinetu za soc. dem. - šéfem motolské nemocnice Miloslavem Ludvíkem. Ten od prosince vystřídá stávajícího ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků