Hlavní obsah
Prezident Karzáí přijal českého premiéra Nečase Foto: Tiskový odbor vlády

Premiér Nečas podruhé navštívil české vojáky v Afghánistánu

Premiér Petr Nečas (ODS) o víkendu již podruhé nečekaně navštívil české vojáky v Afghánistánu. V sobotu ho v Kábulu přijal prezident Hamíd Karzáí. Nejvyšší afghánský představitel podle Nečase projevil zájem o české podzvukové bitevníky L-159. Politici hovořili také o spolupráci v průmyslu, dopravě a vzdělání.

Prezident Karzáí přijal českého premiéra Nečase Foto: Tiskový odbor vlády
Premiér Nečas podruhé navštívil české vojáky v Afghánistánu

Nečas Karzáího ujistil, že čeští vojáci v neklidné zemi zůstanou i po roce 2014, kdy končí mandát současné spojenecké operace ISAF. Nadále budou cvičit afghánské ozbrojené síly. České vojáky premiér navštívil v neděli. Nejprve zamířil do provincie Vardak, posléze do Lógaru.

Zájem o letouny L-159 podle Nečase projevil sám Karzáí. Afghánci prý mají dobré zkušenosti se staršími českými letadly z Aera Vodochody.

"Náš letecký průmysl tady má velice dobrou pověst," řekl po jednání Nečas. "Uvidíme, jaký bude výsledek," dodal. Češi by se podle něj mohli podílet na rozvoji afghánské dopravní infrastruktury, například na vybudování železniční sítě.

"Afghánci potřebují železniční tratě k propojení se střední Asií," upřesnil Nečas. Česko je podle něj tradičním budovatelem cementáren a producentem strojírenských výrobků.

ČR má v Afghánistánu dobrou pověst

"V Afghánistánu má ČR po desetiletí jméno jako průmyslová země s kvalitními výrobky a my bychom chtěli na tuto tradici navázat," uvedl Nečas. Český premiér Karzáímu řekl, že by byl rád, kdyby další návštěvu vrcholného českého představitele v zemi doprovázela podnikatelská delegace z Česka. "A on to velmi přivítal, aby se už dohodly konkrétní projekty," dodal Nečas.

Premiér na letišti v Kábulu.

Foto: Tiskový odbor vlády

Záměr navštívit Afghánistán již před prezidentskou volbou vyslovil současný český prezident Miloš Zeman. Na své zahraniční cesty plánuje brát úspěšné byznysmany.

Afghánský prezident podle Nečase ocenil českou vojenskou přítomnost v zemi. Premiér ho na oplátku ujistil že Češi budou i nadále trénovat místní ozbrojené síly, i když počet zástupců středoevropské země v Afghánistánu klesá.

Do ČR možná přijdou afghánští studenti

"Počítáme tady s další postupně klesající účastí. Nicméně i po roce 2014 Česká republika počítá, že se výcviku afghánských ozbrojených sil zúčastní," řekl premiér. Náčelník generálního štábu Petr Pavel v Kábulu uvedl, že Česká republika předběžně počítá s nasazením do 150 vojáků v rámci nové mise, jejíž pracovní název je Resolute Support. Přesnou podobu mandátu mise posuzuje vedení Severoatlantické aliance.

Nečas v Kábulu nabídl Karzáímu také pomoc ve školství. Praha by mohla přijmout až několik desítek studentů z Afghánistánu, zejména na lékařské fakulty. Nyní v Česku studuje pouze několik afghánských studentů. V neděli Nečas zavítal za českými vojáky působícími mimo hlavní město. Ocenil jejich schopnosti spolupracovat s afghánskou národní armádou i navazovat dobré vztahy s místními obyvateli.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků