Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Anna Vavríková / MAFRA, Profimedia.cz

Přehledně: Jaká opatření se od pondělí mění

Od pondělí se v Česku mění některá pravidla zavedená kvůli šíření koronaviru. Týkají se nošení roušek, pořádání hromadných akcí, prodeje občerstvení v kinech a divadlech či cestování do zahraničí. Novinky přinášejí přehled hlavních změn.

Ilustrační foto Foto: Anna Vavríková / MAFRA, Profimedia.cz
Přehledně: Jaká opatření se od pondělí mění

Roušky

Zakrytá ústa a nos nebudou muset mít od pondělka venku ani lidé, kteří budou blízko u sebe. Nadále zůstává v platnosti nošení roušek ve všech vnitřních prostorách staveb a v MHD.

Občerstvení na trzích a v divadlech 

Nově bude také povolen prodej občerstvení na trzích či švédské stoly v restauracích.

Kina či divadla mají možnost od pondělí nabízet občerstvení, diváci ale nesmějí jíst a pít přímo v hledišti, kde není zajištěné zachování odstupu.

Vodní atrakce a sauny 

Provozovatelé wellnessu budou moci otevřít parní sauny. Koupaliště budou moci spustit atrakce s tvorbou vln a proudící vodou, například divokou řeku.

U kadeřníka bez odstupu

V holičstvích a kadeřnictvích nebudou muset holiči a kadeřníci a obsluhovaný zákazník dodržovat odstup alespoň dva metry od ostatních pracovníků provozovny a zákazníků.

Hromadné akce pro více lidí

Při zachování oddělených skupin po maximálně 500 lidech bude od pondělka možné vpustit na hromadné akce až 2500 lidí. Týká se to třeba sportovních stadionů se sektory s vlastním vchodem i zázemím. Účastníci akcí se ale nesmějí pohybovat mezi sektory a musí dodržovat odstup nejméně 1,5 metru od lidí, kteří nejsou z jejich domácnosti.

Snazší cestování po Evropě

Negativní testy na nemoc covid-19 budou dál potřebovat cizinci i čeští občané, kteří do ČR přijedou z polského Slezského vojvodství, Portugalska a Švédska. Většinu evropských zemí, včetně dalších částí Polska, vedou české úřady v kategorii s nízkým rizikem nákazy. Při cestě z nich nebudou potřebovat testy Češi ani cizinci.

Středně rizikové jsou Belgie a Velká Británie, při cestě z těchto zemí do ČR budou muset mít negativní testy na covid-19 cizinci. Pokud by lidé potřebný test neměli, musejí být po příjezdu 14 dní v karanténě.

Dosud ČR zrušila povinnost prokázat se negativním testem pouze pro cesty do Rakouska, Maďarska a na Slovensko.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků