Hlavní obsah
Připomínka úmrtí Václava Havla na Václavském náměstí v Praze z 18. prosince 2012 Foto: Petr Hloušek, Právo

Před třemi lety zemřel Havel, lidé si ho připomenou krátkými kalhotami

Třetí výročí úmrtí bývalého českého prezidenta Václava Havla si dnes připomínají jeho příznivci. Nejrozšířenější asi bude akce s krátkými kalhotami, která připomíná Havlovo vystoupení na vojenské přehlídce s povytaženými nohavicemi. Havel sám se ale ke svému mírnému společenskému nedopatření vracel a trpělivě ho znovu a znovu vysvětloval.

Připomínka úmrtí Václava Havla na Václavském náměstí v Praze z 18. prosince 2012 Foto: Petr Hloušek, Právo
Před třemi lety zemřel Havel, lidé si ho připomenou krátkými kalhotami

V kostele sv. Anny, z nějž Havel se svou ženou Dagmar budovali společenské centrum Pražská křižovatka, bude v 18:00 kardinál Dominik Duka sloužit za Havla zádušní mši.

V sídle Knihovny Václava Havla v Ostrovní ulici večer vystoupí Divadlo na tahu, které v režii Andreje Kroba uvede jeho méně známou „vaňkovku“, hru Protest z roku 1978. A v Mlýnské kavárně na Kampě se večer sejdou Havlovi přátelé nad jeho texty či oblíbenou hudbou, hlavně však vzpomínkou na významnou osobnost českých i evropských dějin.

V divadle Alfred ve dvoře začne v 16:00 Čtení z Havla - přijít může každý, kdo si chce úryvkem z některého z Havlova textu připomenout jeho osobnost a myšlenky. V Praze 6 mohou lidé odpoledne přijít do Wuchterlovy ulice zapálit svíčku a pokusit se znovu vytvořit symbol srdce, jímž prezident doplňoval svůj podpis.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Sirény a potlesk pro Václava Havla na Václavském náměstí v Praze

Video: Reuters

Václav Havel zemřel 18. prosince 2011 ve své chalupě na Hrádečku. Na jeho odchod okamžitě začali lidé spontánně reagovat vzpomínáním a setkáváním se, na veřejných místech zapalovali svíčky. V kostele sv. Anny se rakvi s jeho ostatky přišly v dalších dnech poklonit tisíce lidí. Státní pohřeb se konal 23. prosince v katedrále svatého Víta. Přijelo na něj 16 hlav států.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků